5 kwietnia 2020 (Niedziela)
C Baran
(21.03 - 19.04)
30.01.2018, 16:00

Czy człowiek i szympans mogą mieć dziecko? Ten eksperyment chciano wymazać z kart historii

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
16624
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Znany naukowiec dotarł do długo ukrywanej przed opinią publiczną informacji o eksperymencie sprzed prawie 100 lat, w którego rezultacie na świat przyszła hybryda człowieka ze zwierzęciem – wspólne potomstwo człowieka i szympansa.

Gordon Gallup, nauczyciel akademicki i doktor psychologii ewolucyjnej, twierdzi, że w latach 20 ubiegłego wieku naukowcy skrzyżowali człowieka i ssaka naczelnego. Jak przyznaje, niemowlę będące efektem tego badania zdecydowano się uśpić ze względów etycznych.

Eksperyment rzekomo przeprowadzono w Orange Park na Florydzie. Wieścią o igrających z naturą amerykańskich naukowcach w sekrecie podzielił się z Gordonem jego dawny wykładowca.

W toku badania, szympansica została sztucznie zapłodniona z użyciem nasienia pobranego od anonimowego ludzkiego dawcy. Nie tylko zaszła w ciążę, ale też urodziła przedziwne dziecko, należące jednocześnie do dwóch gatunków.

„Po kilku tygodniach naukowcy zaczęli debatować nad moralnością i komplikacjami natury etycznej powiązanymi z istnieniem hybrydy człowieka ze zwierzęciem. Ostatecznie podjęto decyzję o uśpieniu dziecka”, ujawnia Gordon.

Profesor Gallup wierzy w rzetelność informacji przekazanych mu przez zaprzyjaźnionego wykładowcę, ponieważ faktycznie pracował on w tajnym ośrodku badawczym w Yerkes na Florydzie zanim ten został zamknięty, a jego pracownicy przeniesieni do Atlanty w 1930 roku.

Gordon idzie ze swoją teorią dalej, wysnuwając wniosek, że w świetle dawnego i nigdy niepowtórzonego już eksperymentu, prawdopodobnie możliwe jest także skrzyżowanie człowieka z innymi ssakami naczelnymi, takimi jak goryle oraz orangutany.

„Człowiek, podobnie jak inne człowiekowate, pochodzą od wspólnego przodka i są blisko ze sobą spokrewnieni genetycznie”, dodaje Gallup.

Jako uzupełnienie używanego w środowiskach naukowych określenia „humanzee”, oznaczającego połączenie człowieka z szympansem, Gordon opracował kolejne pojęcia dotyczące krzyżówek z orangutanem i gorylem: „hurang” oraz „hurilla”.

Gallup nie ukrywa, że powtórzenie stuletniego eksperymentu mogłoby doprowadzić do potwierdzenia wielu fascynujących wniosków badaczy. Mimo to, naukowiec wierzy, że narodziny kolejnego kontrowersyjnego niemowlęcia niosłoby za sobą zbyt wiele wątpliwości natury etycznej, żeby dalsze badania nad tą tematyką były warte podejmowania.

Czy naukowcy powinni powrócić do badań nad hybrydą człowieka ze zwierzęciem?

Tak
Nie

Liczba głosujących: 1273

Tak - 41%

Nie - 59%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym