3 kwietnia 2020 (Piątek)
Imieniny: Jakub, Pankracy Ryszard
C Baran
(21.03 - 19.04)
16.02.2015, 07:41

Cierpisz na wahania nastroju? Możesz mieć cyklotymię. Naucz się rozpoznawać objawy

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
10638
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
Osoby zmagające się z emocjonalną huśtawką doskonale wiedzą, jak mocno potrafi wybić z rytmu nagła zmiana nastroju. W jednej chwili cieszy Cię każda najmniejsza rzecz i czujesz się jak król świata. Ale ten stan nie trwa długo. Wystarczy, że przeczytasz albo usłyszysz coś, co zadziała jak wyzwalacz dla najgorszych z możliwych nastrojów. Ogarnie Cię melancholia, a poszukiwania energii do dalszej pracy mogą okazać się bezowocne dopóki nie nadejdzie kolejny pozytywny epizod. Po czym rozpoznać, że wahania nastroju to coś więcej niż tylko wahania nastroju? Warto się o tym dowiedzieć nie tylko z myślą o sobie, ale też przyjaciołach, którym odpowiednia diagnoza może pomóc, a czasem nawet uratować życie. Cyklotymię, uporczywe, lekkie zaburzenie psychiczne zdiagnozowano u 1% populacji. To bardzo wysoka liczba, a szacunki wskazują na to, że walczyć z chorobą może aż do pięciu procent ludzi. Większość nie zdaje sobie jednak sprawy z istnienia męczącego ich schorzenia.

Czym cyklotymia różni się od zaburzenia dwubiegunowego?

Chociaż cyklotymia, podobnie jak zaburzenie afektywne dwubiegunowe, atakuje falami, jej objawy są inne, niż te związane z cyklofrenią. Nie mamy tutaj do czynienia z klasycznymi symptomami depresji i manii, a raczej zbiorem precyzyjnych zachowań „pozytywnych” i „negatywnych”. W fazie optymistycznej osoby cierpiące na cyklotymie rozpoznać można po tym, że mówią bardzo szybko, podejmują pochopne decyzje, bardzo trudno im się skupić na jednej rzeczy. Potrafią też być agresywne. W przeciwieństwie do maniaków, cyklotymicy nie przeżywają charakterystycznej „lekkości myśli”. Wręcz przeciwnie – stan podwyższonej aktywności odczuwają jako dodatkowy ciężar. Epizod pesymistyczny natomiast objawia się przede wszystkim przepotężnym odczuciem zmęczenia psychicznego, beznadziejności i braku sensu w działaniu. Objawy nie są aż tak dokuczliwe jak w przypadku depresji, gdzie przebieg choroby często wiąże się z symptomami somatycznymi. Cyklotymia nie odbija się z reguły na zdrowiu fizycznym. Cyklotymicy, kiedy akurat są pod wozem, mają tendencję do wiecznego dopracowywania tego, nad czym akurat pracują, poprawiania błędów tam, gdzie ich nie ma. To efekt wywołany obawą przed „pójściem dalej”, rozpoczęciem następnego projektu, wdrożeniem w życie dalszych planów. Podczas gdy u osób z zaburzeniem dwubiegunowym fazy nastroju trwają czasem nawet do kilku miesięcy, u cyklotymików zmieniać się mogą nawet kilka razy dziennie. Duża częstotliwość wahań samopoczucia to najważniejszy czynnik pozwalający zidentyfikować cyklotymię. Całkowicie zdrowe osoby najczęściej odczuwają ten sam poziom zadowolenia z życia przez cały dzień.

Cyklotymia to nie zaburzenie osobowości

Chociaż niektórzy specjaliści zajmujący się tematem, jak psychiatra Igor Galyker z Nowego Jorku, sugerują, że pewne jednostki mogą przejawiać objawy opisywane jako „temperament cyklotymiczny”, nie można wtedy mówić o chorobie. Granica jest bardzo cienka. To, że ktoś ma tendencję do, dajmy na to, wpadania w zły nastrój, nie oznacza bynajmniej, że ma depresję. Tak samo jest z cyklotymią. Przyjmuje się, że o jednostce chorobowej mowa, kiedy zmiany nastroju nie pojawiają się same z siebie, nie są wywołane np. trudną sytuacją życiową. Cyklotymia wiąże się z jednostkowymi, odosobnionymi zdarzeniami. Na przykład w fatalny nastrój wprowadza Cię przypadkowa negatywna myśl wywołana zobaczeniem albo przeczytaniem czegoś w internecie.

Jak wygląda diagnoza i leczenie?

Medycyna może zaoferować liczne lekarstwa osobie cierpiącej na cyklotymię. Poza psychoterapią, w leczeniu stosuje się również stabilizatory o delikatnym działaniu. Często chorobę udaje się usidłać zmieniając dietę i wprowadzając do swojego planu dnia więcej aktywności fizycznej. Nie radzimy wyciągać zbyt pochopnych wniosków bez konsultacji z lekarzem. Symptomy cyklotymii łatwo pomylić z wieloma innymi problemami, na przykład niedoborem witamin, czy nawet przeziębieniem. Zwłaszcza, że jeżeli faktycznie cierpisz na jakieś zaburzenie umysłowe, Twoja obiektywność nie bryluje. Jeżeli podejrzewasz u siebie cyklotymię, najlepiej zapytaj o zdanie na ten temat swoich przyjaciół i rodzinę. Jeżeli ujawnią Ci, że zdarza Ci się często zmieniać podejście do życia, albo że zachowujesz się z dnia na dzień inaczej, coś może być na rzeczy. Mamy nadzieję, że wizyty na naszym portalu wprawiają Was tylko w dobry nastrój.
Czytaj więcej
Udostępnij znajomym