06.09.2014, 07:28

Ciekawostki o Słońcu, które wprawią Cię w osłupienie

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
42323
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
Ta przyjazna gwiazda, która zdaje się spoczywać w bezruchu w centrum naszego układu słonecznego, jest naszym najcenniejszym źródłem energii, pełniąc również rolę swego rodzaju inkubatora podtrzymującego życie na Ziemi. Co warto o niej wiedzieć?

Skład

Mogło by się zdawać, że tak niezwykły obiekt składa się częściowo z kombinacji niewiadomych i magii. Prawda jest jednak taka, że w jego skład wchodzą głównie dwa pierwiastki - wodór (72%) i hel (26%). Pozostałe 2% to mieszanka różnych pierwiastków ciężkich.

Uff, jak gorąco...

Słońce jest szalenie gorące. Powierzchnia tej gwiazdy posiada temperaturę 5 500 stopni Celsjusza, podczas gdy temperatura we wnętrzu osiąga wartość 15 milionów stopni.

Wielkość

Jeśli nie zwiedziliście jeszcze każdego zakątka naszego globu, nie mogąc wyjść z podziwu, na jak wielkiej planecie przyszło nam mieszkać, musicie wiedzieć, że Słońce jest większe od Ziemi o 109 razy.

Co tak jasno?

W ciągu doby na każdy metr kwadratowy na Ziemię dociera 164 WAT energii. To prawie tak, jakby każdy metr kwadratowy naszej planety był nieustannie oświetlany przez lampkę z żarówką o mocy 150W.

Energia

Gdyby człowiekowi udało się przechwycić i zmagazynować energię wytwarzaną przez Słońce chociaż w jednej sekundzie, energii tej wystarczyłoby ludzkości na blisko milion lat.

Odległość

Ziemia znajduje się ok. 150 mln kilometrów od Słońca. Dla porównania, gepard biegnący nieustannie ze swoją maksymalną prędkością przebyłby ten dystans w... 150 lat. A ile zajmuje promieniom słonecznym dotarcie na Ziemię? Nieco ponad 8 minut.

Rozbłyski słoneczne

Gwiazda ta jest tak potężna i niestabilna, że czasami możemy zaobserwować tzw. rozbłyski słoneczne, czyli nagłe uwalnianie się energii słonecznej. Zjawisko to jest niebezpieczne dla ludzkości, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia naszych satelitów, a nawet pozbawić nas prądu, niszcząc wszystkie urządzenia elektryczne.

Wygaśnięcie

Słońce, jak każde źródło energii, stale się wyczerpuje. Szacuje się, że za 5 miliardów lat gwiazda ta zgaśnie, całkowicie wyczerpując swoje źródło zasilania.
Oznaczać to będzie, że zewnętrzne warstwy Słońca zaczną się rozszerzać, ostatecznie pochłaniając orbity Merkurego, Wenus i Ziemi. Wraz z końcem Słońca nastanie koniec naszej planety.
Czytaj więcej
Udostępnij znajomym