6 kwietnia 2020 (Poniedziałek)
C Baran
(21.03 - 19.04)
13.06.2017, 07:08

Nastolatek z Aspergerem został pobity, jednak nie wniósł oskarżeń. Zamiast tego postanowił dać napastnikom nauczkę

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
187411
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Ludzie z tym zaburzeniem przypominają osoby z autyzmem i od wczesnego dzieciństwa występuje u nich podobny rodzaj upośledzeń, chociaż w dużo łagodniejszej postaci. Mają jednak trudności w akceptowaniu zmian i ograniczoną elastyczność rozumowania. Często postrzega się ich jako „oryginałów”.

Gavin Stone (w środku) od urodzenia cierpi na zespół Aspergera i ADHD. Cortnie, matka nastolatka przyznała, że pomimo zaburzeń, z którymi boryka się jej syn, jej rodzina wiedzie normalne życie. Niektóre codzienne sytuacje są dla Gavina po prostu bardziej wymagające

Nastolatek z Illinois w USA ma głównie problemy w sferze relacji międzyludzkich, preferując samotność. Z tego powodu bardzo często izoluje się od innych.

Bliska koleżanka rodziny Stone'ów, której niepełnosprawny syn koleguje się z Gavinem, napisała na Facebooku, że "On (Gavin) może być postrzegany jako niemiły, niecierpliwy, dziwny, oderwany od rzeczywistości, obojętny, ale nie jest taki celowo. Jest również miły, wspaniałomyślny i potrafi przebaczać. Ale niekiedy i te cechy są u niego nieco odmienne, ponieważ część z nich nie jest naturalna, a wyuczona". 

Gavin bardzo ciężko pracował nad nauczeniem się wszystkich niepisanych zasad panujących w społeczeństwie. "Bycie nastolatkiem z Aspergerem nie jest łatwe, ponieważ ludzie dookoła ciebie nagle się zmieniają, łamiąc niektóre z zasad, których ty uczyłeś się latami", tłumaczy Cortnie

Jego odmienność doprowadziła do strasznej sytuacji - Gavin został w zeszłym tygodniu dotkliwie pobity przez rówieśników, których nawet nie znał. 

Matka chłopca napisała na Facebooku, że niektóre dzieciaki rozmawiały między sobą, postrzegając Gavina za dziwaka, który nieustannie przebywa sam, przypatrując się innym, a także próbując nawiązać znajomość z zupełnie obcymi mu ludźmi. Jedną z tych konwersacji usłyszał chłopak, który postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i dać Gavinowi nauczkę, piętnując jego odmienność. Nie zadawał pytań, nigdy nie poznał Gavina, a nawet wcześniej nigdy go nie spotkał. Postanowił zwabić nastolatka, tłumacząc mu, że ktoś go woła. Na miejscu był tłum nieznanych Gavinowi osób, które go biły, dusiły, na końcu odchodząc, jak gdyby nigdy nic się nie stało. 

Tak wyglądał Gavin po tym, co go spotkało

Nastolatek nie zamierzał jednak szukać zemsty. Zamiast wnieść akt oskarżenia o pobicie, postanowił nauczyć czegoś o swoim zaburzeniu wszystkie osoby, które brały udział w pobiciu. Zażądał, by każda z nich odbyła 20 godzin prac społecznych polegających na pomocy osobom niepełnosprawnym. Poza tym wszyscy napastnicy muszą napisać wypracowanie na temat zespołu Aspergera, a także obejrzeć w gronie rodziny nagranie wideo przygotowane przez Gavina. Nastolatek chce w ten sposób pokazać jakie szkody wyrządzili wszyscy ci, którzy przyczynili się do jego pobicia, przedstawiając zaistniałą sytuację z własnej perspektywy. Gavin wierzy, że załatwienie sprawy w ten sposób przyniesie więcej dobrego niż prawny akt oskarżenia.

Historia Gavina została opisana na Facebooku przez wspomnianą na początku koleżankę całej rodziny, Susan Moffatt

Na tę chwilę ma blisko 200 tysięcy udostępnień, trafiając do ludzi z całego świata. Susan Moffatt liczy, że jej post zdoła zmienić coś w sposobie myślenia ludzi. Prosi również rodziców, by rozmawiali ze swoimi dziećmi na temat schorzeń i niepełnosprawności, których nie widać gołych okiem. Ma nadzieję, że rodzice wytłumaczą swoim pociechom, że nie należy szydzić z kogoś z powodu jego odmiennego zachowania. Jej apel z minuty na minutę zyskuje na sile, zataczając coraz szersze kręgi.

Uważasz wybrany przez Gavina rodzaj kary za wystarczający?

Tak
Nie

Liczba głosujących: 6577

Tak - 61%

Nie - 39%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym