8 kwietnia 2020 (Środa)
C Baran
(21.03 - 19.04)
19.12.2017, 13:30

Chora na cukrzycę dziewczyna zbudowała rewolucyjną „elektroniczną trzustkę”. Udostępniła swój wynalazek światu za darmo

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
17435
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Dana Lewis, absolwentka University of Alabama, użyła mocy mediów społecznościowych, swojego talentu do programowania oraz ogólnodostępnych części elektronicznych, aby zbudować tanią „zastępczą trzustkę” dla osób chorujących – podobnie jak ona – na cukrzycę. Wraz z mężem, Scottem Leibrandem, który pomagał jej w projekcie, podjęła decyzję o udostępnieniu swojego wynalazku wszystkim potrzebującym za darmo.

Rewolucyjna „elektroniczna trzustka” okazała się ogromnym sukcesem. Dzisiaj używają jej już setki osób, a Dana trafiła na listę „100 najbardziej kreatywnych osób w Ameryce” magazynu biznesowego Fast Company.

Cukrzycę wywołuje nieprawidłowe funkcjonowanie trzustki, utrudniające organizmowi chorego przetwarzanie glukozy w energię. U pacjenta pozbawionego dostępu do aplikowanej zewnętrznie insuliny, poziom cukru w jego krwiobiegu może wzrosnąć do niebezpiecznie wysokich poziomów, natomiast przy dostarczeniu dożylnie zbyt dużej ilości insuliny, poziom cukru może radykalnie spaść, co wiąże się z równie groźnymi konsekwencjami dla zdrowia i życia.

Utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi to dla cukrzyków codzienne wyzwanie.

Mieszkająca samodzielnie w Seattle Dana korzystała wcześniej, podobnie jak wielu cukrzyków, z monitora glukozy oraz pompy insulinowej. Pomimo to żyła w ciągłym strachu.

„Bardzo głęboko śpię, a alarm dźwiękowy wydawany przez monitor nie był wystarczająco głośny, żeby mnie obudzić w sytuacji, gdyby mojemu życiu zagrażało niebezpieczeństwo”, wyjaśnia dziewczyna.

„Pomyślałam ze Scottem, że byłoby cudownie, gdyby monitor zamiast próbować mnie budzić, po prostu automatycznie wcisnął odpowiedni przycisk na mojej pompie, regulują poziom insuliny w moim krwiobiegu”, przypomina sobie Dana.

„Przeglądając sieci społecznościowe, natknęliśmy się na wiadomość, że ktoś rozpracował mikroprocesor modelu mojej pompy i znalazł sposób na wysyłanie do niej zaprogramowanych komend”, mówi wynalazca, „Jakby tego było mało, dobroczyńca wrzucił kod niezbędny do uzyskania komunikacji z pompą do internetu za darmo. Na tym właśnie polega wolne oprogramowanie”, dodaje Dana.

Rezultatem starań Dany i jej męża okazała się tania i łatwa do skonstruowania „elektroniczna trzustka”, monitorująca poziom cukru we krwi oraz automatycznie dostosowująca na jego podstawie dawkę insuliny. Zaprojektowane przez dziewczynę oprogramowanie nigdy się nie męczy, nigdy nie śpi i nigdy się nie myli w swoich obliczeniach.

Jak wyjaśnia Dana, komercyjne wprowadzenie urządzenia na rynek wiązałoby się z ogromnymi kosztami i potrzebą dostosowania się do panujących w USA drastycznych regulacji.

W najlepszym przypadku minęłyby lata, zanim jej wynalazek trafiłby do domów najbardziej potrzebujących go chorych. W związku z tym, wraz z mężem podjęli decyzję o udostępnieniu instrukcji potrzebnych do skonstruowania „elektronicznej trzustki” za darmo w sieci.

Czy Dana podjęła właściwą decyzję udostępniając swój wynalazek za darmo?

Tak
Nie

Liczba głosujących: 153

Tak - 92%

Nie - 8%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym