23 stycznia 2020 (Czwartek)
A Wodnik
(20-01 - 18-02)
20.07.2017, 12:14

Chcesz wiedzieć od czego umrzesz? To najnowsze badanie odpowie na Twoje pytania

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
4716
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Wygląda na to, że dla kobiet i mężczyzn w wieku poniżej 35 lat największym zagrożeniem… są oni sami. Samobójstwa, to obok wypadków, najczęstsza przyczyna śmierci wśród młodych ludzi.

Rezultaty nowego badania przeprowadzonego w Anglii rzucają światło na skalę działania naszych największych zabójców – morderczych schorzeń i nowotworów. W zależności od naszej biologicznej płci, nasza szansa na zapadnięcie na śmiertelną chorobę jest zupełnie inna.

Ból dolnej części pleców oraz sztywność szyi to wskaźniki, którymi powinniśmy poświęcić szczególną uwagę, jeśli odczuwamy którekolwiek z tych objawów. Jak mówi badanie, są to dolegliwości zwiastujące rychłe pogorszenie się stanu naszego zdrowia.

Natomiast najważniejszymi czynnikami wpływającymi na jakość pracy naszego organizmu w dłuższej perspektywie okazują się być dieta oraz wdychanie szkodliwych substancji z powietrza, a więc także i palenie papierosów.

Co zabija w wieku 1 do 4 lat? Wady wrodzone

Niestety, małe dzieci najczęściej umierają przez wady, również te niediagnozowalne, które wykształciły się w ich ciele jeszcze przed narodzeniem. Chłopców często zabija grypa, zapalenie płuc, rak mózgu i zapalenie opon mózgowych. Może wydać się to straszne: większość zdrowych dziewczynek w wieku do 4 lat ginie... w konsekwencji zabójstwa, zazwyczaj ze strony rodzica.

Co zabija w wieku 5 do 19 lat? Samobójstwo

Starsze dzieci i nastolatkowie obu płci najczęściej odchodzą „na własnych warunkach”, odebrawszy sobie życie. Na drugim miejscu znajdziemy wypadki komunikacyjne. Na chłopców i mężczyzn w następnej kolejności czeka śmierć z ręki innego człowieka – morderstwo – a dopiero potem białaczka i rak mózgu. Nastoletnim kobietom najbardziej grozi zapadnięcie na białaczkę.

Co zabija w wieku 20 do 34 lat? Samobójstwo

Podobnie jak u nastolatków, zarówno mężczyźni jak i kobiety w wieku do 34 lat najczęściej umierają w rezultacie samobójstwa. Drugim największym ich zabójcą jest zatrucie (m. in. alkoholem). Trzecim – wypadki komunikacyjne.

Co zabija w wieku 35 do 49 lat? Mężczyźni: samobójstwo. Kobiety: Rak piersi

Mężczyźni w wieku do 49 lat wciąż przede wszystkim powinni zwracać uwagę na swoje zdrowie psychiczne oraz poziom komfortu jaki odczuwają w codziennym życiu. Samobójstwo to niezmiennie najczęstsza przyczyna śmierci mężczyzn. Kobiety w wieku pomiędzy 35 a 49 lat natomiast muszą poddawać się regularnym badaniom piersi, gdyż to właśnie tam rozwija się najbardziej śmiertelny dla osób w ich wieku nowotwór.

Co zabija w wieku 50 do 64 lat? Mężczyźni: Choroby serca. Kobiety: Rak płuc

Pięćdziesięcioletni mężczyźni i młodzi seniorzy mają powody, żeby najbardziej obawiać się problemów z sercem, a w następnej kolejności raka płuc i marskości wątroby – warto zauważyć, że wszystkie te trzy choroby są problemami cywilizacyjnymi wynikającymi ze stylu życia, a nie predyspozycji genetycznych.

Kobiety w tym samym wieku najczęściej zapadają na choroby płuc – raka oraz chroniczne ich zapalenie – a dopiero potem na raka piersi oraz choroby serca.

Co zabija w wieku 65 do 79 lat? Mężczyźni: Choroby serca. Kobiety: Rak płuc

Niewiele zmienia się w kolejnej dekadzie, gdyby patrzyć na głównego zabójcę osób w wieku 65 do 69 lat. Starsi mężczyźni zapadają w następnej kolejności na śmiertelnego raka płuc, przewlekłe choroby płuc, wylewy i raka prostaty.

Kobiety, poza rakiem płuc, obawiać powinny się demencji, wylewów oraz Alzheimera.

Co zabija osoby starsze niż 80 lat? Demencja i Alzheimer

Demencja starsza i choroba Alzheimera to najczęstsza przyczyna śmierci wśród tych osób, którym udało się dożyć ósmej i każdej kolejnej dekady ich życia.

Statystyki pokazują, że wraz z postępem medycyny i rosnącą długością życia przeciętnej osoby, zachorowalność na demencję i Alzheimera wzrosła. Naukowcy tłumaczą, że to efekt lepszego zdrowia, jaką cieszą się w dzisiejszych czasach seniorzy – powalają ich dopiero najgorsze, nieuleczalne schorzenia.

Czy boisz się przedwczesnej śmierci?

Tak
Nie

Liczba głosujących: 67

Tak - 57%

Nie - 43%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym