2 kwietnia 2020 (Czwartek)
C Baran
(21.03 - 19.04)
24.07.2017, 10:47

Brakuje Ci adrenaliny? Wypróbuj te MORDERCZE kolejki górskie!

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
5710
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Parki rozrywki powstają na całym świecie i cieszą się niesłabnącą popularnością. Jednak większość osób przychodzi tam w jednym celu - by przejechać się kolejką górską. Prędkość, wysokość, zakręty, przeciążenia - to wszystko sprawia, że poziom adrenaliny może naprawdę wzrosnąć. Oto lista najbardziej ekstremalnych kolejek górskich na świecie, które przyprawią Was o zawrót głowy i szybsze bicie serca!

Steel Dragon 2000

Ten ogromny roller coaster znajduje się w Japonii, w Nagashima Spa Land Amusement Park i jest najdłuższym tego typu obiektem na świecie. Tor mierzy 2479 metrów. Jest drugą co do szybkości kolejką górską w Japonii oraz szóstą na świecie. Steel Dragon 2000 ma też swą mroczną historię. W 2003 roku doszło do wypadku. W jadącym wagoniku wyłamało się koło, w wyniku czego jedna z pasażerek uległa urazowi pleców. Ucierpiał także mężczyzna, który pływał w basnie znajdującym się poniżej kolejki. Spadające koło uderzyło go w biodro. Później, przez 3 lata Steel Dragon był zamknięty. Jego ponowne otwarcie nastąpiło w 2006 roku, po tym jak zoastały wymienione wszystkie wagoniki.

Kingda Ka

Kingda Ka to roller coaster znajdujący się w parku rozrywki Six Flags Great Adventure w Jackson w stanie New Jersey. Jest prawdziwym rekordzistą. Stanowi bowiem najwyższą kolejkę górską na świecie, mającą największy spadek oraz najwyższą kolejkę o pełnym obwodzie. W momencie otwarcia Kingda Ka był też najszybszy na świecie, jednak palmę pierwszeństwa musiał przekazać kolejce Formula Rossa w Abu Dhabi.

Kingda Ka jest stosunkowo bezpieczną kolejką. Jedyny poważniejszy wypadek, jaki miał tam miejsce, wyniknął nie z błędu konstrukcyjnego, a z warunków naturalnych. W 2012 roku młody chłopak został trafiony przez ptaka, w trakcie normalnego przejazdu. Z kilkoma obrażeniami został odwieziony do szpitala, ale generalnie nic wielkiego mu się nie stało. Kingda Ka było także zniszczone przez piorun (wtedy kolejka została zamknięta na 3 miesiące), a także ucierpiał podczas Huraganu Irena (wtedy kolejka została zamknięta na ponad pół roku).

Thunder Dolphin

Trzeba przyznać, że Japończycy wiedzą, jak robić kolejki górskie. Thunder Dolphin jest kolejnym roller coasterem, jaki znaleźć można w Japonii. Zajmuje ósme miejsce na świecie wśród najwyższych kolejek górskich o pełnym obwodzie. Stanowi część Tokyo Dome City Attractions - ogromnego parku rozrywki. Kolejka wije się przez jego teren, a także przechodzi przez niektóre budynki. Maksymalna prędkość, jaką osiągają wagoniki, wynosi 130 km/h.

Formula Rossa

Co zrobić, by poczuć się jak w bolidzie Formuły 1? Wystarczy udać się do Abu Dhabi, gdzie znajduje się Ferrari World - park rozrywki, który koncentruje się wokół marki Ferrari. Formula Rossa jest obecnie najszybszą kolejką górską na świecie - osiąga prędkość 240 km/h, a do setki rozpędza się w ciągu 2 sekund. Pasażerowie odczuwają przeciążenia wahające się od 1.7 g do 4.8 g. Cały or ma 2,2 km długości i jego kształt inspirowany był torem wyścigowym Autodromo Nazionale Monza

Dodonpa

Dodonpa to kolejka górska znajdująca się w Japonii, w parku Fuji-Q Highlands. Po renowacji została ponownie otwarta w licpu 2017 roku. Dlaczego znalazła się na liście najbardziej ekstremalnych roller coasterów? Przede wszystkim dlatego, że rozpędza się do 180 km/h w mniej niż 1,56 sekund i dzięki temu jest najszybszą kolejką górską w Japonii, jak i jedną z najszybszych na świecie! Kolejka okrąża niemalże cały park rozrywki. Całkowita długość toru wynosi 1.244 m i maksymalnie osiąga 49 metrów.

Lubisz rollercoastery?

Uwielbiam
Nie znoszę

Liczba głosujących: 47

Uwielbiam - 81%

Nie znoszę - 19%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym