7 kwietnia 2020 (Wtorek)
Imieniny: Donata Krystian
C Baran
(21.03 - 19.04)
16.09.2017, 12:58

Ból głowy to czasem ostrzeżenie. Jak rozpoznać, kiedy zapowiada groźne problemy?

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
4043
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Trudno byłoby znaleźć osobę, która nigdy nie doświadczyła bólu głowy. To jedna z najczęstszych dolegliwości, na jakie się skarżymy.

Zazwyczaj przyczyny bólu głowy nie są skomplikowane. Może on być rezultatem stresu, odwodnienia lub złej diety, czy nawet zbyt długiego wystawienia się na głośne dźwięki, co jest codziennością w szkołach oraz wielu miejscach pracy.

Chociaż ból głowy potrafi uprzykrzyć nam życie i zepsuć nastrój, w większości przypadków nie jest on jednak uzasadnieniem obaw, że z naszym zdrowiem jest coś nie tak.

Warto zdawać sobie sprawę z dodatkowych objawów, które powinniśmy potrafić rozpoznać jako zapowiedź groźniejszych problemów.

Przybliżając temat, bóle głowy odczuwamy w różnych miejscach, a czasem nawet w kilku naraz, zazwyczaj symetrycznie, po obu stronach czaszki. Bywają ostre, pulsujące, albo tępe i męczące. Ich siła zwiększa się z czasem, albo występują nagle, bez ostrzeżenia – a potem potrafią równie szybko nam przejść.

Pierwotne bóle głowy to takie, w których ból sam w sobie jest bezpośrednim objawem dotykającego nas schorzenia, takiego jak migrena, zespół Hortona, czy nadmierne napięcie mięśniowe wywołane stresem. Prawdziwym zmartwieniem natomiast okazuje się tzw. „wtórny ból głowy”, oznaczający poważniejsze problemy zdrowotne.

Wtórny ból głowy to rezultat patologicznych zmian w organizmie uwierających na wrażliwe nerwy znajdujące się w naszych czaszkach.

Powszechnym objawem przy wystąpieniu nowotworu mózgu okazuje się właśnie niespodziewany ból głowy o trudnym do przypisania mu źródle. Wkrótce po nim często nadchodzą mdłości, zmiany w zachowaniu, a nawet ataki padaczkowe.

Złe samopoczucie, wymiotowanie i poczucie zagubienia towarzyszące osobom żyjącym z niezdiagnozowanym guzem mózgu to rezultat nacisku, jaki nowotwór wywiera na otaczającą go tkankę, zwiększając przy tym ciśnienie krwi w najważniejszym narządzie naszego ciała.

Jeśli ból głowy jest na tyle silny, że jest w stanie wyrwać cię ze snu, czym prędzej wybierz się do lekarza. Ponadto, bóle głowy powiązane z wystąpieniem guza często opisywane są jako objawiające się z największym nasileniem o poranku, bezpośrednio po przebudzeniu.

Chociaż niewymiernie silny ból głowy w połączeniu z ogólnym złym samopoczuciem może być zapowiedzią zapadnięcia na poważną chorobę, pamiętaj, że tylko specjalista, który określi wszystkie powiązane z bólem głowy symptomy oraz zleci konieczne badania będzie w stanie potwierdzić ewentualną diagnozę.

W większości przypadków, bólu głowy można pozbyć się poprzez zażycie leków, uzupełnienie płynów w organizmie oraz dopilnowanie, żeby nasza codzienna dieta zawierała w sobie odpowiednią ilość elektrolitów. Jeśli którykolwiek z tych kroków wystarcza, żeby uspokoić nękające cię objawy – nie masz powodów do obaw.

Czy często boli cię głowa?

Tak
Nie

Liczba głosujących: 138

Tak - 88%

Nie - 12%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym