31 marca 2020 (Wtorek)
C Baran
(21.03 - 19.04)
24.08.2017, 12:59

Dalibyście się nabrać? Niezwykłe iluzje!

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
2726
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Gdybyście kiedykolwiek wybrali się do miasta Redwood City w Kalifornii, podczas wycieczki zapewne nieustannie towarzyszyłoby wam przedziwne uczucie, że… coś tutaj nie gra.

To zasługa działającego tam w przestrzeni publicznej artysty i jego niezwykłego pomysłu, nadającego okolicy nieodzowną nutkę surrealizmu.

W tym mieście cienie zdają się żyć własnym życiem. Ze stojaków rowerowych „wyrastają” uśmiechnięte kwiaty, a skrzynki pocztowe szczerzą się do nas złowieszczo. O co tu chodzi?

Zanim jednak z przerażeniem uciekniecie w stronę lasu, warto wiedzieć, że ten stan rzeczy to wcale nie rezultat czarnej magii ani klątwy rzuconej na tę sympatyczną mieścinę, a prace projektanta graficznego, Damona Belangera.

Pochodzący z okolic San Francisco artysta otrzymał zlecenie stworzenia w Redwood City dwudziestu rysunków z „fałszywymi cieniami”, co w założeniu ma zmienić wizerunek miejscowości na bardziej „kreatywny”.

Potwory, małpki, roboty, kwiatki – to tylko niektóre z unikalnych wizualnych koncepcji uświetniających miasto Redwood City.

„Tematyką mojej pracy są cienie”, przyznaje Damon Belanger, „Wykorzystałem tę okazję aby dokonać nieoczekiwanej transformacji przestrzeni publicznej. Na cienie nie zwraca się uwagi… chyba, że coś jest z nimi nie tak!”, dodaje artysta.

Zanim Damon Belanger namaluje „fałszywe cienie” z użyciem szarej farby, dopasowanej odcieniem do powierzchni, na której powstaną grafiki, szkicuje je z użyciem pospolitej kredy.

Rezultat starań Damona z pewnością przynosi spodziewane rezultaty. Niewielkiej, amerykańskiej miejscowości „przeszczepiono” odrobinę zdrowego szaleństwa, nadając jej charakteru zaczarowanej i pobudzającej wyobraźnię krainy.

Projekt z Redwood City otrzymał niedawno specjalną nagrodę HOW International Design Awards w kategorii „Oznakowanie oraz sztuka w przestrzeni publicznej”.

„Cienie nadają zwykłym, nudnym obiektom duszę. Ich widok daje ludziom okazję do uśmiechu i inspiracji, uatrakcyjniając szarą codzienność”, mówi autor tego jedynego w swoim rodzaju graffiti.

Czy przepadasz za pomysłową sztuką w przestrzeni publicznej?

Tak, to świetny pomysł na ożywienie okolicy
Nie - miasto powinno wyglądać jak miasto

Liczba głosujących: 67

Tak, to świetny pomysł na ożywienie okolicy - 94%

Nie - miasto powinno wyglądać jak miasto - 6%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym