6 czerwca 2020 (Sobota)
E Bliźnięta
(23.05 - 21.06)
10.11.2017, 12:29

9 rzeczy, które jemy, ale nie mieliśmy pojęcia czym są tak naprawdę!

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
30635
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

1. Waniliowe, truskawkowe... bobry?

Wiele z rzeczy, mających smak waniliowy, truskawkowy albo poziomkowy zawiera w sobie niesamowity składnik pochodzący wprost od... bobrów. A dokładnie gruczoły z okolicy odbytu tego zwierzęcia. Znajduje się on również w gumach do żucia, mięsie i lodach.

2. Pizza, włosy?

To może zniechęcić was na jakiś czas do jedzenia pizzy. W Ameryce często L-cysteina pozyskiwana z ludzkich włosów. W Europie zakazano tego zwyczaju, ale w USA wciąż możemy się na to natknąć. Alternatywnie L-cysteina pozyskiwana jest z pierza kaczek. Wykorzystywana jest w: pizzy, fast-foodach i różnych pieczywach.

 

3. Morderczy składnik do ciast?

Glikol propylenowy jest niezbędny jeśli chcesz, aby Twoje ciasto przetrwało pobyt w zamrażalniku, ale uważaj, bo jeśli zwierzak wyliże choć trochę tej substancji to może się to źle dla niego skończyć. Glikol propylenowy jest używany jako zagęszczacz i polepszacz smaku w produktach mlecznych i pieczywie. Alternatywnie ma też swoje zastosowanie w farbach i plastiku.

4. Koszenila

Koszenila jest barwnikiem spożywczym wytwarzanym z... żuków zbieranych z kaktusów. To właśnie ten czerwony barwnik jest tworzony z insektów i ukryty w naszym jedzeniu.

 

 

 

5. Drewniane jedzenie

Celuloza, która często jest uznawana za niezbędną w diecie, pozyskiwana jest z drewna i bawełny. Celuloza zmniejsza również zawartość tłuszczy. Często znajdziemy ten składnik w naszym burrito.

 

6. Słodycze i samochody

Wosk carnauba jest używany, żeby nadać naszym samochodom ten niesamowity blask... a no i w słodyczach. Wosk ten jest pozyskiwany z drzew palmowych w Brazylii i dodawany do pączków, żelków i... pasty do butów.

 

7. Karmelowy kolor

Chemicznie wytwarzany kolor karmelowy dodawany do mięsa i babeczek niestety ma swoje efekty uboczne. Może powodować niewielkie problemy z trawieniem, na szczęście w Ameryce został zakazany, bo był również dodawany do Coli, a odkryto, że zawiera również substancje powodujące występowanie nowotworów.

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym