30 maja 2020 (Sobota)
E Bliźnięta
(23.05 - 21.06)
21.07.2014, 05:00

9 niezwykle osobliwych przedstawicieli świata roślin.

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
26476
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
Skamieniałości, fetor zgnilizny, gigantyczne kwiaty i niecodzienne zwyczaje żywieniowe. Przedstawicieli tej osobliwej grupy roślin, z całą pewnością nie znajdziecie w ogródku swojej babci.

Bukietnica Arnolda

Bukietnica Arnolda, raflezja Arnolda, zwana też "trupim kwiatem". Jej zapach przypomina rozkładającą się padlinę. Kwiat składa się z pięciu czerwonych i mięsistych płatków. Jego średnica dochodzi do 100 cm i waży ok 10 kg. Wydziela cuchnący zapach gnijącej padliny, który wabi zapylające go muchówki.   Kwitnie przez 5-7 dni raz na kilka lat. Roślina ta występuje w stanie dzikim w wilgotnych lasach tropikalnych Borneo i Sumatry. Odkryta została w 1821 r. przez dr. Josepha Arnolda.

Dziwidło olbrzymie lub ...Bezkształtny Penis

Dziwidło olbrzymie, czyli Amorphophallus - wywodzi się z języka greckiego i oznacza dosłownie amorphos - bezkształtny, phallus - penis.   Jej liść może osiągać ok. 6 m długości, natomiast kwiatostan osiąga do 3 metrów wysokości. Zapach przypominający gnijące mięso, przyciąga owady zapylające kwiat. Amorphophallus titanum kwitnie po raz pierwszy w 8-10 roku życia. Po kwitnieniu następuje czas spoczynku trwający 12-18 miesięcy.

Welwiczja przedziwna

Określana jest mianem żywej skamieniałości. Welwiczja przedziwna kształtem przypomina ośmiornicę. Nasiona tej przedziwnej rośliny potrafią zahibernować się nawet na 2000 lat, a ona sama bez wody może przetrwać kilka miesięcy.   Najstarsze skamieliny tego gatunku pochodzą sprzed 13,5 mln lat. Nie stwierdzono różnic między skamieniałościami i roślinami współczesnymi Występuje na kamienistych równinach północnej Namibii i południowej Angoli, wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego

Kwiat Nietoperz

"Kwiat Nietoperz", "Diabelski Kwiat" czy "Koci Kwiat" - to wszystko za sprawą niezwykłych, bardzo dużych kwiatostanów, osiągających od 30 do 50 cm średnicy. Tacca chantrieri to roślina tropikalna i pochodzi z obszarów południowo-wschodniej Azji. .

Korzeniówka

Należy do grupy roślin bezzieleniowych, pozbawionych chlorofilu i będących półpasożytami.Ten albinos nie wytwarza chlorofilu - żywi się w dość dziwny sposób, rozkładając resztki organiczne lub współżyjąc z grzybami.   Występuje na rozproszonych stanowiskach w lasach iglastych całej Polski.

Hydnora Africana

Roślina prawie w całości żyje pod ziemią, Nad powierzchnię ziemi wystaje zwykle tylko górna część kwiatu – mięsiste wyrostki osiągające do 30 cm długości. Kwiaty zapylane są przez muchówki i skarabeusze, wabione zapachem padliny. Gdy żuk wejdzie do kwiatu, roślina więzi go w celu zapylenia, po czym uwalnia. Spotykana na obszarze południowej i tropikalnej Afryki, Madagaskaru oraz na południowych krańcach Półwyspu Arabskiego.

Drakaea glyptodon

Niecodzienna roślina - z jednej strony to storczyk, który wydziela zapach... świeżego mięsa. Z drugiej, to zwykły "oszust matrymonialny". Drakaea glyptodon naśladuje samice błonkówki Samice te są bezskrzydłe i w okresie godowym wychodzą na wierzchołki roślin, np. traw, gdzie czekają na samce, które chwytają je i unoszą w lot godowy. Zwabiony wyglądem i zapachem samiec błonkówki siada na kwiecie storczyka, chwyta ją i próbuje odlecieć, co mu się oczywiście nie udaje,i samiec z całą siłą uderza grzbietem o prętosłup, zabierając z niego lepki pakiet pyłku albo zostawiając taki pakiet przyklejony do grzbietu podczas poprzedniej próby na innym kwiecie.

Smocza lilia

Często nazywa się ją lilią voodoo. Dawniej wierzono, że posiadanie korzenia lub liścia tej rośliny chroni przed wężami i żmijami, a umycie rąk w nalewce z tej rośliny pozwala bezkarnie obchodzić się z wężami.   Ma ogromny, czerwony kwiat ma który osiąga długość do 1,3 metra. Wydziela zapach zgniłego mięsa, przyciągający duże muchy, chrząszcze i żuki, które wpadają na noc do kwiatostanu, jak do pułapki, który opuszczają następnego dnia, obciążone ładunkiem pyłku.   Pochodzi z Bałkanów, Wysp Egejskich i południowo-zachodniej Turcji. Obecnie spopularyzowana w USA.

Stapelia gigantea

Kwiat tej rośliny osiąga do 35 cm średnicy. Stapelia gigantea, nie tylko wydziela ona zapach padliny, ale również wyglądem ma przypominać gnijące zwierzęce szczątki. Jej kolor i podobne do czerwonych żyłek - prążki, przyciągają muchówki zapylające roślinę.
Czytaj więcej
Udostępnij znajomym