20.04.2016, 16:06

7 przypadków samobójstw wśród zwierząt

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
11452
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
Czy zwierzęta oby na pewno mogą popełnić samobójstwo?

Delfin, który z powodu depresji przestał oddychać

Nieco ponad 40 lat temu Richard O’Barry, który odpowiadał za szkolenie delfina Kathy na potrzeby programu telewizyjnego Flipper, doznał szoku, gdy jego podopieczna celowo przestała oddychać. Jak sam mówi „Była pogrążona w naprawdę głębokiej depresji… Musicie zrozumieć, że zwierzęta takie jak delfiny czy wieloryby oddychają świadomie, kontrolując każdy pojedynczy oddech. Kathy wpłynęła mi w ramiona i spojrzała prosto w oczy, po czym wzięła jeden oddech, po którym przestała oddychać. Wtedy ją puściłem, a jej ciało opadło na dno zbiornika”. To doświadczenie zmieniło O’Barrego w aktywistę walczącego o prawa zwierząt. Odegrał też rolę w filmie dokumentalnym „The Cove”, który zdobył Oskara.

Blisko 1500 owiec zeskoczyło z klifu w Turcji

W 2005r. doszło do bardzo nietypowego wydarzenia w Turcji. Gdy jeden z miejscowych pasterzy wypasał swoje stado owiec, nie mógł uwierzyć własnym oczom. Owce zaczęły nagle zeskakiwać z wysokiego klifu, rozbijając się o ziemię. 450 z nich nie przeżyło upadku, a cała reszta przeżyła tylko dlatego, że ciała pozostałych zaczęły w pewnym momencie amortyzować ich upadek. Nie wiadomo, co było powodem tego zdarzenia.

Pies rasy nowofundland wielokrotnie próbował się zabić

Nie każdego psa rozpiera szczęście na widok swojego właściciela. W 1845r. w jednej z londyńskich gazet odnotowano przypadek psa, który wielokrotnie targał się na własne życie. Właściciel zauważył, że od pewnego czasu jego pies jest mniej żwawy niż zazwyczaj, sprawiając wrażenie pogrążonego w jesiennej chandrze. Jego przypuszczenia potwierdziły się, gdy czworonóg wskoczył do basenu i przestając się ruszać, powoli opadał na dno zbiornika. Na całe szczęście został uratowany i przywiązany z dala od głębszej wody. Niestety za każdym razem, gdy psa oswabadzano, ten wskakiwał do basenu na nowo, powtarzając samobójczy bezruch. Pewnego razu nowofundland zerwał się i zakończył żywot na dnie basenu zanim właściciel zdołał cokolwiek zauważyć.

Niedźwiedzie zagłodziły się na śmierć z powodu życia w niewoli

Nie od dziś wiadomo, że nie każde zwierzę znosi niewolę w sposób zgodny z założeniami opiekunów. W 2012r. jeden z niedźwiedzi przetrzymywanych w Chinach odmawiał przyjmowania pokarmu przez 10 dni, co ostatecznie doprowadziło do jego śmierci. Obrońcy praw zwierząt twierdzą, że nie jest to pojedynczy przypadek. W jakim celu przetrzymywać niedźwiedzie? W przypadku Chin i Wietnamu sprawy niedźwiedzi kręcą się wokół żółci pobieranej im z pęcherzyka żółciowego. Ta wykorzystywana jest w tradycyjnej, chińskiej medycynie, a pobiera się ją od niedźwiedzi nawet 2 razy w ciągu dnia. Nic więc dziwnego, że zwierzęta pozbawione są chęci do życia.

61 wielorybów wypłynęło na brzeg plaży w Nowej Zelandii

W listopadzie 2011r. stado 61 wielorybów celowo wypłynęło na brzeg plaży w Nowej Zelandii, z czego przetrwało zaledwie 18 z nich. Nie wiadomo do końca z jakiego powodu tak duża ilość tych ssaków wzięła udział w czymś na wzór zbiorowego samobójstwa, jednak jedna teorii zakłada, że gdy chory członek stada kieruje się w stronę brzegu, reszta stada podąża za nim. Ta forma lojalności z całą pewnością nie sprzyja przetrwaniu gatunku.

28 krów i byków rzuciło się z klifu w Alpach

Jak widać umieszczanie zwierząt w pobliżu klifów nie jest niczym rozsądnym. W sierpniu 2009r. 28 krów i byków zakończyło swój żywot zrzucając się w przepaść klifu. Wszystko to rozegrało się na przestrzeni trzech dni – generalnie rzecz biorąc zdarzało się, że od czasu do czasu jakaś pojedyncza krowa lub byk spadał z klifu, jednak nie zdarzyło się, żeby w tak krótkim czasie tak duża ilość zwierząt szukała szczęścia na dole zbocza. Przypuszcza się, że bydło przestraszyło się szalejących w tym rejonie burz. Niezależnie od powodów, ciała zwierząt usunięto przy użyciu helikopterów, ponieważ obawiano się o skażenie wód gruntowych w rejonie incydentu.

Insekt, który poświęca się by bronić przedstawicieli swojego gatunku

Zgodnie z badaniem, które pojawiło się w magazynie Natura z 1987r., Acyrthosiphon pisum z rodziny mszycowatych eksploduje, gdy życie innych przedstawicieli jego gatunku narażone jest na niebezpieczeństwo. Przypadek ten uznaje się za główny argument w walce z przeciwnikami stwierdzenia, że zwierzęta są w stanie popełnić samobójstwo.
Czytaj więcej
Udostępnij znajomym