6 czerwca 2020 (Sobota)
E Bliźnięta
(23.05 - 21.06)
26.09.2017, 18:54

7 ciekawostek na temat włosów, których raczej nie znałeś

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
6673
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Słyszeliście o wirach na włosach i drobnym meszku, który pokrywa maluszki przed przyjściem na świat? Wiecie, że kolor włosów może świadczyć o groźnej chorobie? Nie? To zaraz usłyszycie garść niezwykłych ciekawostek na temat włosów!

1. Blondynka czy brunetka?

Co decyduje o kolorze włosów? Pewnie większość z was wie, że melanina. Ale kto wiedział, że występują jej dwie formy: eumelanina (odcień brązowo-czarny) i feomelanina (odcień jasny)? To stosunek ilościowy tych pigmentów przesądza o kolorze włosów i odcieniu skóry!

2. Falowane, proste, a może afro?

Na to jak układają się nasze włosy ma natomiast wpływ ich… kształt! Włosy gładkie, typowo azjatyckie, w przekroju są okrągłe, falowane natomiast są owalne. U osób z afro na głowie włos w przekroju jest nerkowaty!

3. Dlaczego włosy mi wypadają?!

Oczywiście pomijając przyczyny chorobowe, które należy skonsultować z lekarzem, wypadanie i rośnięcie włosów zależy od tego, w jakiej fazie wzrostu włos się znajduje, a tych są trzy: anagen, katagen i telogen. W fazie anagenu włosy rosną, w czasie katagenu „obumierają” – ich macierze ulegają zanikowi, a w fazie telogenu nowy włos wypycha stary.
Ciekawostka – w ciąży katagen zatrzymany jest przez wysoki poziom estrogenów. To właśnie dlatego po porodzie mamy borykają się z włosami wypadającymi garściami.

4. Pod mikroskopem!

Ciekawych rzeczy na temat włosa możemy się dowiedzieć oglądając go pod mikroskopem!

To zdjęcie przedstawia różnicę między włosem ściętym i urwanym:

A tak wygląda rozdwojona końcówka:

A to jest różnica między zdrowym i zniszczonym włosem:

Lanugo!

Lanugo to meszek pokrywający ciało maluszków, które jeszcze nie przyszły na świat i zazwyczaj znika zanim wyjdą one z brzuszka mamy. Zdarza się jednak (najczęściej u wcześniaków), że dziecko rodzi się nim pokryte!

6. Drobne zawirowanie...

Włosy nie rosną prostopadle do powierzchni skóry, lecz pod skosem i z tego względu mogą układać się w pasma lub wytwarzać… wiry!

7. Uwaga! To może być groźna choroba!

Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Wczesne rozpoczęcie leczenia znacznie zwiększa rokowania, ale niestety bardzo ciężko jest go zauważyć na skórze pokrytej włosami. Jednak jeśli u osoby, której włosy już posiwiały zauważycie wyrastające kolorowe pasma, koniecznie zwróćcie na to uwagę, ponieważ może to być objawem tej ciężkiej choroby!

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym