5 kwietnia 2020 (Niedziela)
C Baran
(21.03 - 19.04)
14.07.2017, 08:21

6 ciekawostek o kawie, których nigdy nie zapomnisz!

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
4219
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

1. Kiedyś przy parzeniu kawy używano jajek, ryb i skóry z węgorza

A miało to miejsce jeszcze za czasów, kiedy parzenie kawy było obowiązkiem wykonywanym w pełni ręcznie. Żeby nie trzeba było zaparzonej kawy pić wraz z fusami, ludzie zaczęli adaptować jajka i wodne zwierzęta, aby przefiltrować wywar. Niektóre przepisy zawierały nawet dodanie żółtka, białka i skorupek jaja jednocześnie w tym celu.

2. Z miąższu ziaren kawy można zrobić białe wino

Podczas jednego z większych kryzysów ekonomicznych Brazylia była w posiadaniu nadmiaru kawy i bardzo chciała się jej pozbyć. Dlatego też brazylijscy naukowcy poszukiwali alternatywnych sposobów jej użycia. Próbowano tworzyć paliwa, a nawet perfumy. Po jakimś czasie udało im się stworzyć białe wino, jednak zaprzestano takiej praktyki między innymi ze względu na koszty produkcji.

3. Zapotrzebowanie na kawę podczas Rewolucji Amerykańskiej było tak duże, że kobiety napadały na jej magazyny

Po tym, jak Brytyjczycy odmówili zniesienia podatku na herbatę Amerykanie byli bardzo niezadowoleni. Aby zapełnić lukę po herbacie zaczęto pić znacznie więcej kawy. A to z kolei doprowadziło do ogromnych podwyżek cen tego napoju.

4. Honoré de Balzac wypił 50 filiżanek czarnej kawy... jednego dnia

Balzac to pisarz, który zdecydowanie nie cenił sobie na tyle zdrowia, na ile powinien. Podczas swoich ponad dwunastogodzinnych sesji pisania towarzystwa dotrzymywała mu kawa, a ilości jakie wypijał sprawiały, że potrafił pracować od północy aż do osiemnastej wieczorem.

5. Sułtan Murad IV nie tylko zabronił kawy, ale jeszcze odbierał życie tym, którzy ją pili

Sułtan Murad IV z imperium ottomańskiego wziął sprawy zakazu kawy we własne ręce. Przebrał się za zwykłego obywatela i spacerował wśród ludzi mając nadzieję na przyłapanie ich na łamaniu prawa. Bez nawet chwili na wyjaśnienia kazał wtedy pozbawiać „przestępców” głowy. To samo działo się z ludźmi spożywającymi alkohol czy zażywającymi tytoń.

6.  Słynny kompozytor Johann Sebastian Bach napisał całą mini-operę o kawie

W czasach, w których żył muzyk, kawa była uważana za trunek szatana, dlatego postanowił napisać zabawną operę na jej temat - można powiedzieć, że na złość. Otworzyła ona wielu ludziom oczy, inni natomiast byli bardzo niezadowoleni z poczynań artysty.

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym