9 kwietnia 2020 (Czwartek)
C Baran
(21.03 - 19.04)
20.03.2015, 15:19

5 najbardziej znanych i śmiercionośnych mieczy w historii

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
21553
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
Pierwszy miecz na świecie został wykuty w erze brązu. Najstarszy miedziany oręż został znaleziony na terenie dzisiejszego Pakistanu. W średniowieczu żelazna i stalowa broń była produkowana niemal masowo. Ówcześni władcy i najwybitniejsi rycerze posiadali specjalnie spersonalizowane miecze. Broń ta wykuwana była przez najsławniejszych kowali z całego świata. Niektóre z tych mieczy owiane są legendami, o których wzmianki możemy odnaleźć w licznych manuskryptach zachowanych do dzisiaj. Poniżej znajdziecie pięć najbardziej znanych mieczy.

Miecz napoleona

W 1799 roku Napoleon Bonaparte został politycznym i militarnym wodzem Francji, a zaledwie pięć lat później Senat ogłosił go cesarzem. Do dziś Bonaparte znany jest jako taktyczny geniusz. Mało jednak osób wie, iż był on także kolekcjonerem broni. Latem 2007 roku ostatni miecz, którego używał francuski wódz, został sprzedany na aukcji za 6.4 miliona dolarów. Po tym, jak cesarz podarował ten miecz swemu bratu w dniu ślubu, broń pozostawała w rodzinie Bonaparte'ów przez 200 lat, a po aukcji trafił po prostu do innej gałęzi tej samej rodziny. Znawcy podkreślają, że owa szabla nie jest jedynie bronią – jest także dziełem sztuki: złoto pokrywa ostrze oraz część rękojeści i ozdobiona jest dodatkowo pięknymi geometrycznymi wzorami. W 1978 roku miecz został okrzyknięty narodowym skarbem Francji.

Miecz Łaski

Miecz Łaski, zwany także Curtaną, to sławne oręże używane przede wszystkim podczas ceremonii koronacyjnej brytyjskich królów. Jest jednym z insygniów królewskich Zjednoczonego Królestwa. Jego charakterystyczny tępy, ułamany koniec symbolizuje miłosierdzie. Łączy się to z jedną z legend wspominających omawiany miecz, według której ostrze ułamał sam anioł w geście łaski nad człowiekiem, który miał być niesłusznie zgładzony. Z tą bronią wiązane są także legendarne miecze Tristana (z opowieści o Tristanie i Izoldzie) oraz duńskiego bohatera Ogiera.

Zulfiqar

Zulfiqar jest starożytnym mieczem przywódcy islamskiego Alego ibn Abi Taliba – kuzyna i zięcia proroka Mahometa. Ali sprawował rządy nad islamskim Kalifatem od 656 do 661 roku. Z niektórych historycznych źródeł wynika, iż Zulfiqar został podarowany władcy przez samego proroka za niesamowite męstwo i odwagę w bitwie. Muzułmanie wierzą, iż Ali użył tego miecza podczas oblężenia Medyny. Sam miecz jest symbolem wiary Islamu i podziwiany jest przez miliony ludzi na świecie. Zulfiqar jest sejmitarem – rodzajem zakrzywionej szabli używanym na Bliskim Wschodzie, o rozdwojonych ostrzach i jelcem ozdobionym głowami węży. Dziś miecz jest przechowywany przez Imama Muhammada al-Mahdiego jako część znacznie większej kolekcji zwanej al-Jafr.

Honjo Masamune

Masamune uznawany jest za jednego z najwybitniejszych zbrojmistrzów, metalurgów i wytwórców mieczy w historii. Swoje arcydzieła tworzył w latach 1288-1328. Wytwory Masamune przez stulecia osiągnęły legendarny status – miecze te cechuje niezwykłe piękno oraz niesamowita jakość wykonania. Kowal rzadko podpisywał swoją broń, więc trudno zidentyfikować wszystkie jego dzieła. Tytułowy Honjo jest najsłynniejszym mieczem mistrza. Ostrze przekazywane było z pokolenia na pokolenie przez Szogunów. W 1939 roku broń uzyskała status narodowego skarbu Japonii. Ostatnim posiadaczem Honjo był Tokugawa Iemasa, który w 1945 roku pod koniec wojny został zmuszony oddać miecz (wraz z 14 innymi) policji w Mejiro. Od tego czasu słuch o Honjo Masamune zaginął.

Joyeuse

Joyeuse jest mieczem Karola Wielkiego, króla Franków, jednego z największych władców w historii. Bogato zdobiona złota głowica, oryginalnie była stworzona z dwóch części, a rękojeść wysadzana diamentami. Według legend w głowicy miecza została umieszczona Włócznia Przeznaczenia, czyli włócznia, którą w tradycji chrześcijańskiej rzymski legionista przebił bok Chrystusa przed zdjęciem z krzyża. Opis Joyeuse'a można odnaleźć w „Pieśni o Rolandzie”. Najprawdopodobniej to właśnie ten miecz był ważnym elementem procesu koronacyjnego królów Francji od Filipa III (1270) do Karola X (1824). Ostrze obecnie przechowywane jest we Francji, w podziemiach Luwru.
Czytaj więcej
Udostępnij znajomym