31 marca 2020 (Wtorek)
C Baran
(21.03 - 19.04)
13.07.2017, 14:20

Przez całe życie ANI RAZU nie umył zębów. Zobacz, czym to się skończyło…

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
27803
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Dopóki nie otworzy buzi, Jay wygląda jak przeciętny 21-letni Brytyjczyk. Jednak wszystko zmienia się, gdy tylko się uśmiechnie, wystawiając świat na porażający widok swojego uzębienia. Jaki jest powód, dla którego higiena jamy ustnej Jaya jest tak koszmarna? Mężczyzna nigdy w życiu nie umył zębów. Ani razu.

Jak przyznaje 21-latek, za stan swojego uzębienia obwinia on swoich rodziców. W dzieciństwie ani razu nie przedstawili mu oni tematu, a szczoteczka i pasta do zębów długo pozostały dla niego czymś całkowicie obcym.

Sam fakt, że Jay w domu nigdy nie usłyszał o myciu zębów, doprowadził do tego, że mężczyzna od najmłodszych lat wyrabiał sobie złe nawyki. Nigdy nie pouczony, co do konsekwencji, 21-latek wykształcił w sobie słabość do słodkości i napojów gazowanych.  

Z czasem próchnica niemalże całkowicie zniszczyła uzębienie chłopaka, nieświadomego krzywdy, jaką sobie robi. W końcu okazało się, że okropny uśmiech to problem nie tylko zdrowotny – ucierpiało od niego także życie zawodowe i społeczne Jaya.

21-latek zarabia na życie jako pracownik sanitarny, jednak nie czuje się w tym swoim położeniu zbyt dobrze. Jay zawsze chciał zostać sportowcem albo fizjoterapeutą, jednak przerażający wygląd uzębienia staje mu na drodze ku spełnieniu tego marzenia. To chyba byłby wstyd, mówić innym jak mają o siebie dbać, podczas gdy ja, poprzez zaniedbania, całkowicie zniszczyłem swoje zęby”, mówi Jay.

Jay zwrócił się z prośbą o pomoc do znanego dentysty, dr Jamesa Russella. Spotkanie zorganizowano na łamach brytyjskiego programu telewizyjnego „Embarassing Bodies” („Wstydliwe ciała”).

Specjalista dokładnie przyjrzał się uzębieniu 21-latka, po czym doszedł do wniosku, że… niewiele uda się z niego uratować. Zdjęcie rentgenowskie pokazało, że przynajmniej 11 z zębów Jaya uległo degradacji wymagającej natychmiastowej interwencji – usunięcia.

Następnie, w miejscu wyrwanych zębów dr Russell zamocował implanty. Niektóre z nich z gwintem głębokim nawet na prawie 2 centymetry, wkręcane w głąb czaszki niczym śruby. To nie mogło być miłe uczucie…

Ostatecznie, Jay musiał odwiedzać swojego dentystę kilkukrotnie, jednak po zakończeniu każdej z wizyt jego uzębienie wyglądało coraz lepiej i lepiej.

Po pięciu miesiącach regularnych zabiegów 21-latek nareszcie może uśmiechać się bez wstydu.

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym