23 stycznia 2020 (Czwartek)
A Wodnik
(20-01 - 18-02)
08.05.2014, 16:54

20 Zwierząt O Których Nie Miałeś Pojęcia Że Istnieją

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
54531
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
Spośród 1 367 555 zidentyfikowanych gatunków zwierząt (nie-insektów), które żyją na Ziemi, jest to zaledwie 1% wszystkich jakie żyły kiedykolwiek na naszej planecie. Naukowcy ciągle odkrywają coraz to dziwniejsze gatunki - teraz i my możemy rzucić na nie okiem...

Połykacz

Ta głębinowa zjawa wygląda jak ofiara epidemii głodu, ale ma to swój cel. Otóż połykacz połyka inne ryby w całości. Łatwo sobie wyobrazić, że po takim połyku, połykacz zaczyna wyglądać jak normalna ryba, tyle że w dziwnym pokrowcu.

Aye-Aye

Palczak madagaskarski – gatunek małpiatki, jedyny współcześnie żyjący przedstawiciel tej rodziny. Jego charakterystyczną cechą jest to, że posiada cienki, długi palec środkowy, zakończony hakowatym pazurem. Palec ten służy mu do opukiwania pni drzew głównie bambusa, a następnie wyciągania owadów i ich larw przez szczeliny.

Japoński krab pacyficzny

Zwany krabem japońskim lub krabem olbrzymim, jest największym stawonogiem na świecie. Rozpiętość jego odnóży może wynosić nawet 4 metry przy zaledwie 40 centymetrach głowotułowia. Waga w stosunku do rozmiaru jest niewielka. Dojrzały osobnik waży maksymalnie 20 kg.

Wilk grzywiasty

Wilk grzywiasty, to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych i jej największy przedstawiciel w Ameryce Południowej. Przypomina nieco lisa, ale ma bardzo długie kończyny i nie jest blisko spokrewniony z żadnym z pozostałych psowatych.Jego głos to pojedyncze szczeknięcia w sporych odstępach czasu, co ciekawe nie tworzy stad

Ośmiorniczka Dumbo

Jest nazywana dumbo na podobieństwo latającego słonika z Disneya. Swój przydomek zawdzięcza nietypowym płetwom umieszczonym na szczycie jej ciała. Jest zwana również ośmiornicą naleśnikowatą lub naleśnikowatym diabłem morskim. Jest jedną z najdziwniejszych i najrzadziej występujących ośmiornic w oceanie. Niewiele wiadomo o tym ciekawym stworku przypominającym Pokemona.

Golec

Gryzoń ten buduje rozległe podziemne kolonie, prawie nigdy nie wychodzi na powierzchnię. Żywi się korzeniami i bulwami roślin. Prawie zupełnie pozbawiony owłosienia i ślepy. Stada złożone z 20 do 300 osobników żyją razem w systemie podziemnych korytarzy. Żyje na pustynnych obszarach Afryki (Somalia, Etiopia).

Diugoń

Diugoń lub piersiopławka – morski ssak zaliczany do rzędu syren. Diugonie są ssakami dużymi, przystosowanymi do życia wodnego i niezdolnymi do poruszania się na lądzie. Dorosłe osobniki osiągają długość rzędu 3 metrów, przy masie ciała około 400 kg. Są roślinożercami, jedzą przez cały dzień i odżywiają się trawą morską. Żyją stadnie w wodach mórz tropikalnych. Zamieszkują od wschodnich wybrzeży Afryki i Morza Czerwonego po Australię.

Delfin krótkogłowy

Delfin krótkogłowy to gatunek walenia, który znajduje się na liście gatunków krytycznie zagrożonych wyginięciem. Niby delfin, ale nieco inny. Ma krótką główkę i – jak na delfina przystało – miłą aparycję. Najistotniejsze jednak jest to, że gatunek ten upodobał sobie słodkie wody rzek i jezior, a nie jak większość delfinów – morza czy oceany. Jednym z jego środowisk jest ekosystem rzeki Mekong, w Kambodży i w Laosie.

Minogi

Ciało minoga ma długość do 40 cm. Składa się z głowy, tułowia i ogona, przechodzących w siebie bez wyraźnych granic widocznych na zewnątrz ciała. Na końcu głowy znajduje się lejek przyssawkowy uzbrojony w zęby. Występują zarówno w wodach słonych, jak i słodkich. Minogi pasożytnicze żerują głównie na rybach, rzadziej na innych zwierzętach, przysysając się do ich ciała i odżywiając krwią.

Gwiazdonos

Gwiazdonos buduje system podziemnych korytarzy, których część posiada ujście do wody. Znakomicie pływa i nurkuje, poluje w wodzie na bezkręgowce i drobne ryby. Zamieszkuje wschodnią część Ameryki Północnej.

Kiwa hirsuta

Kiwa hirsuta – gatunek dziesięcionoga. Nazwa tego skorupiaka pochodzi od imienia bogini morskich stworzeń oraz od tłumaczenia łacińskiego "owłosiony". Kiwa hirsuta występuje w okolicach Wyspy Wielkanocnej na głębokości ok. 2200 metrów

Mysz nosorożcowa

Nieszczęsny wynik mutacji genetycznej, która zrzuciła na to biedne stworzenie całą masę wad związanych ze skórą i nie tylko. W efekcie zwierzątko wygląda jak krzyżówka myszki z rodzynką.

Żółw wężoszyi

Jako dziecko strasznie się martwiłem, że żółwie to mają ciężkie życie. Ani się rozejrzeć, ani polizać w kolano. A jednak natura znalazła obejście tych niewygód i wtłoczyła węża do skorupy. Minusem jest to, że takiej głowy nie da się schować.

Greta oto

Ich wspaniałe, przezroczyste skrzydełka to prawdziwy cud natury. Hiszpanie nazywają je „espejitos”, czyli małe lustereczka. Ich naturalnym środowiskiem występowania jest obszar pomiędzy Meksykiem a Panamą.

Gerenuk

Gerenuk żyje we wschodniej Afryce. Zamieszkuje półpustynie oraz busz. Dzięki specjalnej budowie kręgosłupa, może stanąć na dwóch nogach aby dosięgnąć pokarmu. Prowadzi dzienny tryb życia. Może obyć się bez wody nawet przez całe życie.

Blobfish, czyli Psychrolutes marcidus

Gatunek ryby, zamieszkującej głębokie wody Australii. Występuje na głębokości 600-1200 m. Charakterystyczną cechą tej ryby jest „obwisły” wygląd, stąd jest angielska nazwa - blobfish - blob oznacza bezkształtną masę. Mięśnie ryby są galaretowate i mniej gęste od wody. Z powodu wysokiego ciśnienia P. marcidus nie jest przydatny pęcherz pławny. Ubarwienie białawe. Żywi się każdym napotkanym pokarmem.

Ozdobnik lirogłowy

Samiec tego gatunku ptaków, ma charakterystyczny czarny kolor z połyskująco niebieskimi piórami na piersi, stroszonymi podczas toków, podobnie jak aksamitne pióra na wierzchu głowy.

Wielki żółw Cantora

Wbrew pozorom nie jest to żółwi odpowiednik ślimaka bez domku. Jego skorupa jest jednak znacznie bardziej zespolona z ciałem. Życie spędza nieruchomo połykając wszystko co przepłynie obok, żyje i zmieści się w gardle. Bierze dwa oddechy dziennie, tyle powietrza wystarcza na przeżycie doby.

Pancernik karłowaty

Pancernik karłowaty, lub inaczej mysz pancerna. Najmniejszy przedstawiciel rodziny pancerników. Pokryty jest różowym pancerzem. Dorosłe osobniki osiągają rozmiar od 9 do 15 cm i wagę do 100 gramów. Występuje tylko w Argentynie.

Lotokot malajski

Lotokot malajski to jeden z dwóch przedstawicieli rodziny lotokotów. Cechą charakterystyczną jest narząd złożony z dwóch warstw owłosionej skóry, która jest rozpięta od szyi po ogon, przechodząca przez koniuszki palców, która umożliwia zwierzęciu lot ślizgowy.
Czytaj więcej
Udostępnij znajomym