31 marca 2020 (Wtorek)
C Baran
(21.03 - 19.04)
29.03.2014, 09:05

18 gwiazd muzyki eksperymentujących z własnym wizerunkiem

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
44395
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
Gwiazdy bardzo często szokują nas swoim ekscentrycznym wyglądem lub zachowaniem. Szczególnie kontrowersyjni wydają się artyści, którzy zasłynęli z powodu niecodziennego traktowania własnej płciowości. Wielu z nich na trwałe zapisało się w historii popkultury. Przyjrzyjmy się bliżej ich dokonaniom.

David Bowie

David Bowie, brytyjski wokalista, który rozpoczął swoją karierę pod koniec lat 60-tych, jako pierwszy odważnie pogrywał z własnym wizerunkiem. Na okładce albumu The Man Who Sold The World z początku lat 70-tych, pojawił się ubrany w sukienkę (tzw. men dress), co miało symbolizować jego przemianę w Ziggy'ego Stardusta, androgeniczną istotę, która przybyła z kosmosu. Bowie bardzo silnie identyfikował się ze swoją postacią - na konferencjach prasowych występował jako... Ziggy.

Boy George

Młodziutki Boy George, bywalec popularnego londyńskiego klubu Blitz, a później wokalista grupy Culture Club, zasłynął w latach 80. nie tylko przebojami Do You Really Want To Hurt Me i Karma Chameleon, ale także szokującym wizerunkiem: mocnym makijażem, kobiecą fryzurą i strojem. Jego charakterystyczny styl, czyli kapelusze, dreadlocki oraz luźne ubrania, kopiowały nastolatki obydwu płci na całym świecie. Pikanterii dodawał fakt, że teksty większości piosenek pisanych przez artystę, mówiły o jego toksycznym uczuciu do perkusisty zespołu, Jona Mossa. Destrukcyjna miłość wpędziła piosenkarza w narkotyki, co stało się bezpośrednią przyczyną upadku zespołu. Obecnie Boy George jest wolny od nałogu i kontynuuje karierę solową. Culture Club było zespołem, który zapoczątkował w muzyce jedną z odmian brytyjskiej Nowej Fali - nurt New Romantic.

Pete Burns

Pete Burns, wokalista popowej formacji z lat 80. Dead Or Alive, od dziecka eksperymentował ze swoim wyglądem, upodabniając się w większym lub mniejszym stopniu do kobiety. Wraz ze swoim zespołem zasłynął przebojem You Spin Me Right Round (Like A Record). Obecnie w Wielkiej Brytanii jest kojarzony głównie z powodu kuriozalnego wyglądu spowodowanego licznymi operacjami plastycznymi. Po dwudziestu latach Burns rozstał się z żoną i poślubił znajomego fotografa, jednak ten związek również nie przetrwał próby czasu, a Burns stwierdził, że lepsze są związki heteroseksualne. Po latach zdradził również, że w dzieciństwie został zgwałcony, co wpłynęło znacznie na jego stan psychiczny, depresję i liczne próby samobójcze.

Steve Strange

Steve Strange był jednym z prekursorów brytyjskiej Nowej Fali i stylu New Romantic. Na przełomie lat 70. i 80. organizował imprezy w klubie Blitz w Camden Town, których bywalcy byli znani z ekstrawaganckich strojów, makijaży i fryzur. Wkrótce zaczęto nazywać ich Blitz Kids. Sam Strange założył grupę Visage, której debiutancki singiel Fade To Grey okazał się ogromnym przebojem. Strange w dalszym ciągu z powodzeniem organizował wydarzenia artystyczne w Londynie do momentu, w którym wpadł w uzależnienie od kokainy i heroiny.

Marc Almond

Marc Almond, wokalista nowofalowej grupy Soft Cell, założył zespół razem ze swoim kolegą ze studiów w Akademii Sztuk Pięknych, Davidem Ballem. Ich założeniem było nie tylko nagrywanie muzyki, ale też jej artystyczna oprawa wizualna. Duet zdobył popularność przebojem Tainted Love, coverem utworu Glorii Jones. Zespół z powodzeniem kontynuował karierę do 1984 roku, kiedy to nagle ogłosił rozpad. Reaktywował się dopiero w 2001 roku. Obdarzony charakterystycznym głosem Almond, po rozpadzie Soft Cell, nagrywał płyty solowe. Przez długi czas zmagał się z uzależnieniem od narkotyków; z tego powodu doznał ataku serca we wczesnym wieku. Jest gejem; od dwudziestu lat ma tego samego partnera.

Grace Jones

Grace Jones to amerykańska wokalistka urodzona na Jamajce. Zaczęła od kariery modelki w Europie lat 60-tych, gdyż w Stanach powiedziano jej, że jej image jest zbyt "ostry". Jones w latach 70. zajęła się muzyką - początkowo nagrywała płyty utrzymane w klimatach disco, by z początkiem lat 80. przerzucić się na funky, soul i Nową Falę. Wtedy właśnie zapoczątkowała swój słynny androgeniczny wizerunek, który jest dobrze widoczny m.in. w teledysku do Libertango (I've Seen This Face Before). Piosenka ukazała się na ścieżce dźwiękowej do filmu Frantic Romana Polańskiego i stała się wielkim hitem. Jones ceniona jest za wyrafinowany styl i oprawę artystyczno-wizualną swoich piosenek. Obecnie jest mężatką i matką; w przeszłości zdarzało jej się jednak romansować z kobietami, np. modelką Janice Dickinson.

Marylin

Marylin (właściwie Peter Robinson) to brytyjski wokalista nowofalowy i przedstawiciel sceny New Romantic. Zasłynął przebojem Calling Your Name. Jego pseudonim wziął się oczywiście od imienia kultowej amerykańskiej aktorki, Marylin Monroe. Marylin związany był z grupą bywalców klubu Blitz, z których większość zrobiła później kariery muzyczne. Był też bliskim przyjacielem Boya George'a, który wyznał, że bał się, kiedy Marylin zaczął nagrywać piosenki - obawiał się, że znajomy przewyższa go charyzmą i talentem. Jednak Marylin nie zapisał się w historii popkultury - wydał tylko jedną płytę i zniknął ze sceny muzycznej.

Divine

Divine w rzeczywistości nazywał się Harris Glenn Milstead. Był amerykańskim aktorem, który zasłynął również jako śpiewająca draq-queen. Jego największym hitem była piosenka You Think You're Man, którą nagrał w latach 80. Kontrowersyjny artysta zdobył nominację do Złotych Malin, miał także grać podwójną rolę Peggy Bundy i jej wuja Otto w serialu Świat według Bundych, ale przeszkodziła mu w tym nagła śmierć w 1988 roku - najprawdopodobniej spowodowana zaburzeniami oddychania z powodu zbyt dużej nadwagi. Wokalista liczył sobie wówczas zaledwie 42 lata.

Amanda Lear

Niewiele wiadomo o pochodzeniu Amandy Lear. W latach 60. dorosła już piosenkarka pojawiła się w Paryżu, gdzie rozpoczęła od kariery modelki. Kilka lat później zyskała popularność jako muza Salvadora Dali. Jednak największy sukces odniosła jako wokalistka przebojem Enigma (Give A Liittle Bit Of Hmm). Falę plotek wywołał wygląd artystki: niski głos, wysoki wzrost i męskie rysy twarzy spowodowały, że plotkowano iż jest ona w rzeczywistości transwestytą. Lear ukróciła jednak plotki występując w rozbieranej sesji. Później robiła także karierę jako aktorka i dziennikarka. Jej jedyny mąż zginął w 2000 roku w pożarze ich domu.

Richie Rich

Richie Rich, projektant i współzałożyciel marki Heatherette, swoją przygodę z show-businessem zaczął od śpiewania. Urodzony w Kalifornii, swoją pierwszą piosenkę nagrał w 1992 roku. Wkrótce przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie stał się jednym z przedstawicieli club kids - subkultury ekscentrycznych bywalców miejskich klubów. Sporym przebojem okazała się piosenka I Love You Like A Million. Richie Rich swoje pokazy urozmaica artystycznym występami i własnymi koncertami. Jego kreacje słyną z ekstrawagancji i szokujących dodatków. Artysta otwarcie przyznaje się do swojego homoseksualizmu.

Sharleen Spiteri

Androgeniczna szkocka wokalistka Sharleen Spiteri najbardziej znana jest ze współpracy z zespołem Texas. Grupa zaczęła nagrywać pod koniec lat 80-tych, ale największy sukces odniosła utworem Summer Son w roku 1999. Spiteri na koncertach wielokrotnie przebierała się za Elvisa Presleya; tę samą stylizację wykorzystała w teledysku do utworu Inner Smile. Niestety wkrótce później doszło u artystki do przeciążenia strun głosowych, co spowodowało kilkuletnią przerwę w karierze. Po powrocie do zdrowia w 2008 roku, piosenkarka postawiła na solową karierę. Wydała album "Melody", oraz płytę z coverami piosenek filmowych.

Amanda Lepore

Amanda Lepore przyszła na świat jako Armand Lepore. Jak mówi dziennikarzom, od początku wiedziała, że pragnie zmienić płeć. Jako nastolatka projektowała ubrania dla swojego transseksualnego przyjaciela; przyjmowała także nielegalnie żeńskie hormony. Jakiś czas później zdiagnozowano u niej transseksualizm: wtedy zaczęła brać je regularnie, oraz zaczęła poddawać się operacjom plastycznym. Lepore szybko stała się ikoną Nowego Jorku - była kojarzona jako jedna z club kids, entuzjastów nocnego życia miasta. Lepore ma w dorobku wiele albumów utrzymanych w klimatach cukierkowego popu, czego najlepszym przykładem jest piosenka i teledysk Cotton Candy. Piosenkarka wystąpiła również gościnnie w teledysku kanadyjskiego DJ-a Tigi - Sunglasses At Night.

Marylin Manson

Wokalista zespołu Marylin Manson, Brian Jones, jest amerykańskim wokalistą pochodzenia polsko-niemieckiego. Grupę założył w 1989 roku. Marylin Manson zasłynęło z szokującego wizerunku artysty, ostrego, agresywnego grania i prowokacyjnych tekstów. Nagrali m.in. cover grupy Soft Cell zatytułowany Tainted Love; jest to juz trzecia wersja tej piosenki, w oryginale śpiewała ją Gloria Jones. Zespół był wielokrotnie krytykowany z powodu swojego kontrowersyjnego image'u. Wokalista poślubił w 2003 roku aktorkę Ditę von Teese, ale małżeństwo rozpadło się po kilku latach. Manson zajmuje się również aktorstwem i malarstwem.

Dana International

Dana International urodziła się jako mężczyzna na początku lat 70. w Izraelu. Jako nastolatka zrozumiała, że czuje się kobietą; operacja zmiany płci została u niej przeprowadzona w 1993 roku. Wtedy też wydała swoją pierwszą płytę. Światowy sukces odniosła po wygraniu Eurowizji w 1998 roku w Birmingham piosenką Diva. Dziś ciągle nagrywa płyty, jest także jurorem w izraelskim programie muzyczno-rozrywkowym Kokhav Nolad. Według rankingów, Dana International jest także jedną z najbardziej rozpoznawanych osób transseksualnych na świecie.

Bill Kaulitz

Bill Kaulitz urodził się w 1989 roku w NRD. Jego ojczym zainteresował go muzyką; wkrótce Bill i jego brat bliźniak Tom założyli zespół Tokio Hotel, do którego dołączyło jeszcze dwóch kolegów. Androgeniczny styl wokalisty, jego makijaże i charakterystyczne fryzury znalazły rzesze naśladowców wśród młodzieży; wkrótce zaczęto ich nazywać "pokoleniem emo". Kaulitz interesuje się modą - pojawił się nawet w sesji dla Vogue'a. Razem z bratem byli twarzami Saturna, oraz jurorami niemieckiej edycji Idola, Deutschland sucht den Superstar. Mimo młodego wieku, doczekał się już figury ze swoją podobizną w muzeum Madame Tussaud's w Berlinie.

Jared Leto

Amerykański aktor i wokalista Jared Leto zaczął robić karierę w Los Angeles na początku lat 90. Jego pierwszym sukcesem była rola w serialu My So-Called Life. Punktem zwrotnym w karierze aktorskiej stała się dla niego rola narkomana w filmie Requiem For A Dream. Mniej więcej w tym samym czasie, konkretnie w 2002 roku, Leto, razem z bratem Shannonem i kilkoma znajomymi założył zespół 30 Seconds To Mars. Został w nim wokalistą i gitarzystą. Grupa szybko zdobyła popularność. Artysta sam reżyseruje teledyski, co zostało już nagrodzone m.in. australijskimi VMA. Leto jest z wykształcenia artystą malarzem, studiował także produkcję filmową. Lubi zmieniać swój image. Przez charakterystyczny makijaż, fryzurę i drobną sylwetkę bywa niekiedy mylony z kobietą.

Lady Gaga

Lady Gaga karierę wokalną rozpoczęła w 2008 roku przebojem Just Dance. Od tego momentu niemal każda piosenka z jej dotychczasowych albumów odnosiła ogromny światowy sukces. Wcześniej artystka pracowała jako producent utworów (pisała je m.in. dla Britney Spears). Jej pseudonim wziął się od piosenki zespołu Queen, Radio Ga-Ga. Lady Gaga jest kojarzona poprzez swoje kontrowersyjne stroje (m.in. sukienka uszyta z mięsa), dziwne makijaże i efektowne fryzury. Zdarzało jej się również stylizować na mężczyznę - przebierała się m.in. za Jo Calderone.

Michał Wiśniewski

Na naszym polskim muzycznym podwórku również nie brakuje gwiazd, które wybrały sobie androgeniczny wizerunek. Jedną z nich jest frontman zespołu Ich Troje, Michał Wiśniewski. Grupę założył w latach 90. z Jackiem Łągwą i Magdą Femme, która została jego pierwszą żoną. Po rozwodzie jej miejsce w zespole zastąpiła Justyna Majkowska. W tym składzie grupa zdobyła olbrzymią popularność utworem Powiedz. Po odejściu Majkowskiej, w Ich Troje pojawiła się Anna Świątczak, dla której Wiśniewski porzucił swoją drugą żonę, Martę Mandrykiewicz "Mandarynę", tancerkę i piosenkarkę. Wkrótce i to małżeństwo rozpadło się, a Świątczak odeszła z zespołu. Obecnie artysta jest mężem Dominiki Tajner. Wiśniewski jest rozpoznawalny dzięki unikalnemu stylowi: kolorowym włosom, kolczykom i odważnym strojom. Jak sam twierdzi, maluje się, gdyż mężczyźni również powinni mieć do tego prawo.
Czytaj więcej
Udostępnij znajomym