6 kwietnia 2020 (Poniedziałek)
C Baran
(21.03 - 19.04)
21.04.2014, 19:43

15 ciekawostek na temat ludzkiego mózgu

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
45609
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
Waga i rozmiar naszego mózgu nie ma nic wspólnego z naszą inteligencją...

Rozmiar nie ma znaczenia

Pomimo dość powszechnego mitu, waga i rozmiar naszego mózgu nie ma nic wspólnego z naszą inteligencją. Mózg Alberta Einsteina wagowo był znacznie mniejszy niż ten u przeciętnego mężczyzny!

Korekta obrazu

Obraz, który odbierają nasze oczy nie jest pokazywany takim jakim być powinien (jest do góry nogami!). Dopiero nasz mózg automatycznie odwraca widziane elementy tak, byśmy widzieli je ‘normalnie’.

Mężczyźni vs. Kobiety

Studia nad ludzkim mózgiem wykazały, że przeciętnie mózg mężczyzny jest 10 % większy niż u kobiet. Jednak organ kobiet posiada większą ilość komórek i połączeń nerwowych, działając więc bardziej efektywnie.

Zapach

Powodem dla którego wspomnienia wywołane zapachem są bardziej intensywne i łatwiejsze do przywołania jest większa głębia emocjonalna zmysłu powonienia z naszym mózgiem.

Naczynia krwionośne

Naczynia krwionośnie w naszym mózgu równają się 100 000 kilometrów – gdyby je rozplątać i ułożyć jedne za drugim. Długość ta wystarczyłaby do owinięcia Kuli Ziemskiej czterokrotnie!

Za dużo myśli?

Ludzie maja w przybliżeniu około 70 000 myśli każdego dnia. Człowiek to faktycznie istota myśląca.

Najlepsze lekarstwo

Możemy myśleć, że śmiech – prosta reakcja na np. dowcip – jest prostą czynnością, jednak do jej udziału potrzeba pracy aż 5 różnych obszarów mózgu.

Tworzenie wspomnień

Za każdym razem kiedy przypominamy sobie o czymś lub mamy jakąś ‘nową’ myśl, nasz mózg tworzy w sobie zupełnie nowe połączenie nerwowe, specjalnie do tego zdarzenia.

Mała elektrownia!

Gdy nie śpimy nasz mózg generuje wystarczająco dużo energii by zaświecić 10W żarówkę.

Prawa, Lewa, Prawa

Lewa strona naszego mózgu kontroluje prawą stronę naszego ciała, a prawa strona mózgu odpowiada za lewą część naszego ciała.

Lewa vs. Prawa

Jak wiadomo mózg podzielony jest na dwie identyczne połowy. Gdy pracują one razem lewa strona jest zaangażowana w bardziej racjonalne aspekty takie jak logiczne myślenie, liczenie. Prawa strona natomiast odpowiada za emocje, obraz oraz kreatywność.

Czytanie swojemu dziecku

Kiedy ludzie czytają na głos i rozmawiają często ze swoimi podopiecznymi, wpływa to znacznie na rozwój mózgu dziecka.

Wysokości

Duża wysokość sprawia, że mózg zaczyna tworzyć własne wizje, tzw. halucynacje. Związane jest to z ograniczonym dostępem tlenu. Jest powszechnym, że powyżej wysokości około 2440 metrów alpinistom jest trudniej wyobrazić sobie osoby będące blisko nich.

Otyłość mózgu?

Ludzki mózg jest najbardziej tłustym organem ludzkim, jako że składa się w 60% z tłuszczu!

Bez bólu

Nasz mózg nie zawiera receptorów bólu dlatego też nie może go odczuwać. Ten właśnie fakt wyjaśnia czemu operacje na mózgu mogą być przeprowadzane podczas pełnej świadomości pacjenta.
Czytaj więcej
Udostępnij znajomym