3 kwietnia 2020 (Piątek)
Imieniny: Jakub, Pankracy Ryszard
C Baran
(21.03 - 19.04)
14.02.2017, 18:46

14-latek odrzucił ofertę 20 milionów funtów za sprzedanie swojego pomysłu. Odmówił z najbardziej zaskakującego powodu

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
173809
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Będąc w wieku 14 lat zapewne nie zastanawialibyście się nawet chwili, gdyby ktoś zaoferował wam 20 milionów funtów (nieco ponad 112 mln złotych) za opracowany przez was biznesplan. Za tę kwotę moglibyście spędzić kolejne kilka, jeśli nie kilkanaście lat na beztroskich harcach, wciąż mając wystarczającą ilość gotówki, by zapewnić sobie finansowo stabilną przyszłość. Taylor Rosenthal, 14-latek z Opelika w amerykańskim stanie Alabama, stanął przed właśnie takim wyborem i ku zaskoczeniu wszystkich - odmówił.

Taylor opracował automat, który zamiast w batoniki i napoje, wyposażony jest w apteczki pierwszej pomocy. Na ten pomysł wpadł w trakcie podróży po Alabamie przy okazji szkolnego turnieju baseballowego. W trakcie meczów jego rówieśnicy niejednokrotnie doznawali kontuzji, a opiekujący się nimi dorośli nie mieli najmniejszego pojęcia, gdzie znajduje się najbliższa apteczka pierwszej pomocy. Jeśli ten pomysł wydaje się wam błahy, to zapewne zaskoczy was fakt, że już na samym początku Taylor otrzymał na jego realizację 69 tys. funtów (386 tys. złotych) od biznesmena, który w zamian zażyczył sobie udziałów w całym przedsięwzięciu. Za te pieniądze stworzył prototyp, który okazał się na tyle dobry, by zainteresowała się nim największą sieć parków rozrywki na świecie - Six Flags. Firma zdążyła już złożyć zamówienie na 100 automatów Taylora, z czego każdy kosztuje 3800 funtów (nieco ponad 21 tys. złotych) i jest wyposażony w apteczki, których ceny zaczynają się od 4 funtów, na 14 funtach kończąc. Już to pierwsze zamówienie uczyni więc z nastolatka milionera. 

Gdy o biznesplanie 14-latka zrobiło się głośno, szybko zaczęły interesować się nim inne firmy. Pierwszą poważną ofertę otrzymał od jednej z firm działających ze zlecenia państwowej służby zdrowia - opiewała ona na 20 milionów funtów i zakładała odsprzedanie praw do opracowanych przez Taylora automatów. Nastolatek bez chwili wahania ją odrzucił. Czemu, skoro mógł już do końca swoich dni nie martwić się o pieniądze, nie musząc nawet pracować? Odpowiedź wbija w fotel - Taylor chce dorobić się fortuny własną, ciężką pracą.

"Nawet po tych wszystkich sukcesach Taylor pozostaje skromny i gotów do niesienia pomocy innym", opisuje chłopca jedna z jego nauczycielek. "A ma zaledwie 14 lat. Bill Gates powinien zacząć się obawiać".

Jak postąpił(a)byś w sytuacji Taylora?

Sprzedał(a)bym swój pomysł
Odrzucił(a)bym ofertę i dalej rozwijał(a) swój pomysł

Liczba głosujących: 4843

Sprzedał(a)bym swój pomysł - 60%

Odrzucił(a)bym ofertę i dalej rozwijał(a) swój pomysł - 40%

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym