9 kwietnia 2020 (Czwartek)
C Baran
(21.03 - 19.04)
14.06.2017, 16:01

10 pomysłów na weekend - cz. 3

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
3463
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Siły weekendu nie można przecenić - z wytęsknieniem czekamy co tydzień na te wolne dni, które dodają nam motywacji lub po prostu pomagają przetrwać w szkole czy pracy. Kiedy jednak ten błogi okres już nadejdzie, dobrze jest go odpowiednio wykorzystać. Perfekcyjnie nadaje się na wszelkie aktywności błahe, przyjemne, kreatywne. Poniżej prezentujemy nasze propozycje.

Geocaching

Geocaching to bardzo dobra opcja na pogodny dzień, gdy z grupą znajomych chcemy pobyć trochę na świeżym powietrzu i przy okazji poczuć przyjemny dreszczyk ekscytacji. Cała zabawa polega na poszukiwaniu "skarbów" za pomocą GPS-u. Ideą przewodnią jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika (nazywanego "geocache") i odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie internetowej. Na terenie Polski znajduje się 34088 skrytek, zapewne którąś z nich można znaleźć w swojej najbliższej okolicy. Warto to sprawdzić na stronie polskiej edycji

Czytanie "złych" książek

Marnej jakości książki mają to do siebie, że najczęściej bardzo dobrze się je czyta. W końcu są stworzone przede wszystkim do dostarczania czystej rozrywki. Skoro więc w weekend mamy trochę więcej czasu, możemy poświęcić go na niewybredną lekturę. A wybór jest bardzo duży. Każda biblioteka posiada kilka półek wypełnionych harlequinami, które możemy dostać też w kioskach ruchu czy księgarniach. To samo z dostępem do kryminałów, powieści przygodowych czy fantastyki. Wystarczy wybrać coś dla siebie .

Zrób to sam

Wystarczy zajrzeć w odpowiednie rejony internetu, by znaleźć tysiące inspiracji i pomysłów na to, jak własnoręcznie upiększyć swoje najbliższe otoczenie. Takie projekty nie wymagają dużych nakładów finansowych ani wybujałej wyobraźni, skoro wszystkie czynności mamy rozpisane krok po kroku i zilustrowane zdjęciami. Za to kilka chwil poświęconych na dokonanie zmian wnosi nową, lepszą jakość do naszego życia. A przy okazji możemy dać drugą szansę starym meblom po babci albo zamienić stare graty w dizajnerskie gadżety.

Domowe poszukiwanie skarbów

Któż z nas w dzieciństwie nie marzył o znalezieniu ukrytego skarbu... W niektórych ten sentyment przetrwał i objawia się na przykład w miłości do filmów z Indianą Jonesem. Żeby podkręcić nieco atmosferę warto oderwać się od telewizora i zajrzeć na strych, do piwnicy czy szafy, w których przetrzymujemy stare i na pozór niepotrzebne rzeczy. Część z nich może okazać się jednak teraz bardzo cenna: nadal dobrze służyć po małej renowacji albo zyskać status antyku. Kto wie, o jakich komiksach z dzieciństwa, dodatkach do mieszkania czy sprzętach elektronicznych pokrytych warstwą kurzu dawno zapomnieliśmy.

Miejskie imprezy

Jeśli sami nie jesteśmy w stanie zorganizować sobie wolnego weekendowego czasu, zawsze możemy sprawdzić, czy przypadkiem nie zrobiły tego za nas władze miasta albo gminy. Koncerty, festiwale, warsztaty, wieczorki autorskie, mecze sportowe - tego typu wydarzenia są organizowane nie tylko w największych metropoliach. Być może w mniejszych ośrodkach miejskich rzeczy dzieją się na mniejszą skalę, ale nie warto przez to skreślać ich z góry. Zawsze to dobry pretekst na wyjście z domu, a może przynajmniej uda się poznać fajnych ludzi.

Sesja zdjęciowa

Nawet jeżeli nie posiadamy profesjonalnego sprzętu fotograficznego, w dzisiejszych czasach telefony komórkowe gwarantują wszystko, czego potrzeba by zainscenizować fajną sesję zdjęciową. Do wyboru mamy mnóstwo opcji - pobawić się własnym wizerunkiem w serii selfie, zaprosić znajomych jako modeli, wyruszyć w teren (miejski albo przyrodniczy). W internecie dostępne są darmowe programy do edycji zdjęć, więc i proces dopracowywania naszych dzieł mamy ułatwiony. A może w tych prostych czynnościach znajdziemy dużo frajdy i do nazwiska na Facebooku będziemy mogli dodać dopisek "photography"...

Medytacja

Po całym tygodniu pracy, nauki, zabiegania możemy czuć potrzebę wyciszenia, totalnego odpoczynku, naładowania baterii. Są osoby, które odpoczywają aktywnie, są jednak i takie, które potrzebują czegoś zupełnie przeciwnego. Dla nich najodpowiedniejsza będzie próba medytacji. Warto zaufać wschodnim metodom i pozwolić sobie na oczyszczenie umysłu. Nie jest to żadna wiedza tajemna, nie musimy udawać się do Tybetu, by zgłębić tajniki medytacji - wystarczy odpowiednie hasło wpisać do wyszukiwarki internetowej i zacząć swoją drogę prowadzącą ku nirwanie.

Parapetowy ogródek

Stworzenie mini ziołowego ogródka to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Nie potrzebujemy bowiem własnego domku z działką, aby cieszyć się świeżym smakiem zieleniny. Z powodzeniem taki mały zielnik można stworzyć na balkonie czy kuchennym parapecie. Potrzebne są tylko ładne doniczki, trochę ziemi i sadzonki albo nasiona. Zyskamy dzięki nim ładny, żywy akcent w domu oraz - przede wszystkim - poprawimy smak codziennych dań, dodając do sałatki własną bazylię lub doprawiając jajecznicę ekologicznym szczypiorkiem.

Wymyślenie nowego drinka

Ale weekend to także czas imprezowania, a do tego typu aktywności zawsze świetnie pasuje alkohol. Opłaca się więc przyłożyć do niego trochę więcej uwagi i nie zadowalać się byle czym. Można na przykład spróbować wymyślić własnego drinka, idealnie trafiającego w nasze gusta smakowe. Sam proces kreowania nowej receptury może zamienić się w imprezę, jeśli zaprosimy do tego znajomych - ktoś przecież musi próbować nowych specyfików. 

Własne wideo na YouTube

Po znalezieniu świetnego przepisu na drinka, zainspirowaniu się jakimś projektem typu "zrób to sam" będziemy mogli chcieć podzielić się tymi skarbami z całym światem. Nic wtedy prostszego niż przygotować własny filmik instruktażowy i wrzucić go na YouTube'a. Nagrywanie swoich poczynań doda im atrakcyjności, a potem jeszcze czeka nas duża ekscytacja związana ze śledzeniem liczby wyświetleń. Nigdy nie wiadomo, czy w ten sposób nie odkryjemy w sobie nowego talentu i nie zaczniemy zarabiać milionów jako popularny na całym świecie vloger.

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym