3 kwietnia 2020 (Piątek)
Imieniny: Jakub, Pankracy Ryszard
C Baran
(21.03 - 19.04)
18.12.2015, 00:38

10 faktów i mitów na temat... pierdzenia!

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
62107
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Skąd biorą się w nas gazy i dlaczego wytwarzają TAKĄ woń? Puszczanie 'wiatrów' wprawia większość z nas w zakłopotanie, ale pocieszające jest to, iż jest to jednak zupełnie naturalna i przede wszystkim powszechna funkcja naszego organizmu. Nie jest ona bowiem obca ani Halle Berry ani dystyngowanej Królowej Anglii. Tak naprawdę  słowo 'fart' czyli 'pierdzieć' jest jednym z najstarszych angielskich słów! Zapraszamy do lektury wielu innych fascynujących faktów na temat wprawiających nas w zakłopotanie ...bąków.

1. Czym dokładnie jest...pierd?

Gazy powodowane są „uwięzionym  w nas powietrzem”, które połknęliśmy przeżuwając pokarm lub pijąc. Poza tym gromadzi się ono w naszym organizmie wtedy, gdy gaz dostaje się do jelit z krwi oraz gdy  zachodzą w nich różne reakcje chemiczne. Nie bez znaczenia jest także obecność bakterii. 

Typowy „bąk” składa się w 59% z azotu, w 21% z wodoru, w 9% z dwutlenku węgla, w 7% z metanu i w 4% z tlenu. Tylko ok. 1% stanowi siarkowodór i merkaptany zawierające siarkę, która to właśnie  nadaje gazom charakterystyczną woń.

Gazy wydają znajome nam dźwięki z powodu wibracji odbytnicy, w które jest ona wprawiana podczas próby  „ucieczki”  bąków z oranizmu. Donośność tego dźwięku uzależniona jest od siły parcia gazów oraz napięcia mięśni zwieracza.

 

2. Skąd ten nieprzyjemny zapach?

Im więcej siarki w naszej diecie, tym gorszy zapach wydalanych gazów. Niektóre pokarmy zawierają  stosunkowo dużo siarki w porównaniu z innymi, a konkretnie fasolka, kapusta, ser, woda gazowana i jajka. 

3. Ludzie puszczają „bąki” ok. 14 razy dziennie

Przeciętny człowiek produkuje ok. 0,5 litra gazów w ciągu dnia. Kobiety rzadko się do tego przyznają, ale „zanieczyszczają powietrze” tak często jak mężczyźni. Badania wykazały, że panie i panowie spożywają dokładnie to samo, a co ciekawe płeć piękna puszcza gazy... nawet bardziej „skoncentrowane”. 

Gdyby człowiek puszczał gazy bez przerwy przez 6 lat i 9 miesięcy, wyprodukowałby energię zbliżoną do ...energii bomby atomowej.

4. Prędkość "gazów"

Chociaż gazy osiągają różną prędkość, nie czujemy ich woni już po ok. 10-15 sekundach, ponieważ potrzeba sporo czasu, by zapach dostał się do nozdrzy. 

5. Wstrzymywanie gazów może mieć zły wpływ na zdrowie

Lekarze nie są zgodni co do tego, czy wstrzymywanie gazów szkodzi zdrowiu czy nie. Niektórzy eksperci uważają, że wiatry są czymś zupełnie naturalnym dla układu trawiennego, więc wstrzymywanie ich nikomu nie zaszkodzi. Według innych naukowców nie jest to zdrowe, ponieważ może  wywołać  hemoroidy lub  wzdęcia.

6. W niektórych kulturach pierdzenie nie jest żadnym problemem

W większości kultur uważa się, że należy powstrzymać się od puszczania wiatrów w towarzystwie, ale istnieją też takie, dla których nie jest to oznaka braku kultury i traktują to, jak coś całkiem fajnego. Indiańskie plemię w Ameryce Południowej pierdzi na powitanie, a w Chinach można nawet ubiegać się o stanowisko profesjonalnego wąchacza bąków! W starożytnym Rzymie, cesarz Klaudiusz obawiał się, że wstrzymywanie gazów ma negatywny wpływ na zdrowie, więc wprowadził prawo, zgodnie z którym można było puszczać wodzę fantazji na bankietach.

7. Gazy trawienne są łatwopalne.

Zawartość metanu i wodoru w bąkach, wytworzonych przez bakterie sprawia, że stają się one łatwopalne. Dlatego niektórzy ludzie przystawiają sobie do zadków zapalniczki i puszcząją gazy. Jest to często bardzo niebezpieczna zabawa na imprezach.

8.Termity produkują więcej gazów niż inne zwierzęta

Aż trudno uwierzyć, że taki mały termit ma swój udział w globalnym ociepleniu klimatu na naszej planecie. Pierdzi on bowiem znacznie więcej niż inne zwierzęta, produkując sporo  metanu.

Według Agencji Ochrony Środowiska stanowią one drugie w kolejności naturalne źródło emisji metanu na świecie. Metan powstaje w organizmach termitów w procesie trawienia, a  jego wytwarzana ilość zależy już od danego gatunku. 

9.Jeśli je wstrzymasz w ciągu dnia, wydostaną się i tak na zewnątrz podczas snu

Nawet jeśli maksymalnie ściśniesz pośladki i wstrzymasz gazy, wydostaną się one z organizmu podczas relaksu...a przecież nic nie odpręża tak jak sen. 

10. Ludzie pierdzą nawet po śmierci

Istnieją dowody na to, że puszcza się gazy nawet po śmierci. Do trzech godzin od zgonu, gazy ulatniają się z obu ujść układu trawiennego, co można poczuć  i usłyszeć. Zjawisko to spowodowane jest kurczeniem i rozkurczaniem mięśni tuż przed tzw. stężeniem pośmiertnym.

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym