28.04.2017, 23:24

10 ciekawych faktów z życia Leonarda Da Vinci

KATEGORIA: CIEKAWOSTKI
17664
KATEGORIA: CIEKAWOSTKI

Leonardo Da Vinci żył w XV. Wyprzedził jednak swoją epokę o ponad 400 lat. Leonardo był wegetarianinem (co było dość niespotykane w XV wieku), ale kochał zwierzęta do tego stopnia, że czasem kupował na targu zwierzę w klatce, po to tylko, żeby je potem wypuścić na wolność. Leonardo potrafił żonglować, nauczył się tego by jak mówił - ćwiczyć mózg. Leonardo komponował, grał i śpiewał, ale lubił także, gdy mu akompaniowano przy malowaniu. Jego iloraz inteligencji szacowany jest na poziomie 250. Gdy artysta dostał wylewu, w wyniku którego jego prawa ręka została sparaliżowana, od tego czasu znany był, jako leworęczny geniusz...

Leonardo da Vinci na prawie sześciu tysiącach stron notatek wykonał znacznie więcej projektów technicznych niż prac artystycznych, co wskazuje na to, że inżynieria była niezmiernie ważną dziedziną jego zainteresowań. Jednym z jego wynalazków był również aparat do nurkowania.

- 60 lat przed Galileuszem (twórcą pierwszego teleskopu) twierdził, iż za pomocą "wielkiego szkła powiększającego" da się badać powierzchnie księżyca oraz innych ciał niebieskich. - 200 lat przed Newtonem - wyprzedając teorie grawitacji napisał "ciężar, który nie znajduje oporu , spadnie w dół najkrótszą drogą". W innym miejscu dodał, że "cała Ziemia musiała przybrać kształt kuli". - 400 lat przed Darwinem - zaliczył człowieka do tej samej kategorii co małpy.

Jego obraz Mona Liza wzbudza do dziś wiele kontrowersji i pytań. Co ciekawe, tytułowa bohaterka obrazu nie jest ani kobietą, ani mężczyzną. Niesie subtelny przekaz androginiczności. Świadczy o tym sam tytuł dzieła. Jest on bowiem anagramem imion egipskich bogów płodności. Amona i Izydy (Izis) nazywanej niegdyś L’Iza. AMON L’IZA

Ostatnia Wieczerza wcale nie przedstawia 13 mężczyzn (12 apostołów apostołów i Jezusa). Po prawej stronie Jezusa siedzi nie kto inny niż Maria Magdalena, która najprawdopodobniej była... jego żoną. Na tym samym malowidle Leonardo przedstawił rękę trzymającą nóż, która nie należy do nikogo. Do tej kompozycji artysta nie mógł znaleźć jednak typu ludzkiego tak nikczemnego i tak zbrodniczego, żeby mógł przypominać Judasza, a obraz czekał i czekał na dokończenie. Przeor klasztoru Santa Maria delle Grazie założył, że Leonardo kpi sobie z niego i najzwyczajniej nie chce mu się pracować, więc złożył oficjalną skargę. Da Vinci wyjaśnił mu, że do jego pracy należą także długie godziny spędzone na ...poszukiwaniu typu nikczemnika. W przypływie dość zgryźliwego humoru stwierdził, że rozwiązał problem i Judaszowi nadał rysy przeora.

Leonardo da Vinci należał do zakonu Syjonu, tajnego stowarzyszenia działającego Europie, a założonego w roku 1099. W 1975 w Bibliotece Narodowej w Paryżu odkryto zwoje pergaminu, Les Dossier Secrets, ujawniające tożsamość wielu członków Zakonu, m. in. sir Isaaca Newtona, Botticellego, Victora Hugo oraz samego Leonarda.

Leonardo przeprowadził wiele sekcji na zwłokach wykopanych z cmentarzy. Dzięki nim bliżej poznał działanie ludzkiego organizmu i prawdopodobnie odkrył krążenie krwi, nie ogłosił jednak swojej teorii, ponieważ za "zbezczeszczenie" zwłok trafił by na stos.

Jego prace naukowe daleko wyprzedzały wyobraźnie współczesnych ludzi i uczonych np. zaprojektował machinę latającą na 400 lat przed pierwszym samolotem, ponownie wyprzedzając swoją epokę.

Geniusz ten uważał, że nauka powinna być służebnicą nauki. Dlatego poznając naturę szukał sposobów praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy. Wśród jego projektów można wymienić: łódź podwodną, śmigłowiec, maszyny łatające, spadochron, strój płetwonurka, projekt czołgu napędzanego ludzkimi mięśniami, rozmaite koparki, dźwigi i całą masę innych urządzeń i budowli jak choćby kamiennego mostu łukowego o rozpiętości 600 metrów.

Leonardo był bardzo niecierpliwy i często zostawiał swoje dzieła niedokończone. Do dziś przetrwało zaledwie 15 obrazów artysty. Pozostawił natomiast około 7000 stron szkiców i notatek, które sporządzał pismem lustrzanym, prawdopodobnie z powodu leworęczności.

XVI-wieczny zbiór pism i notatek sporządzonych przez Leonarda da Vinci czyli tzw Kodeks Leicester swoją nazwę zawdzięcza Thomasowi Coke pierwszemu hrabiemu Leicester, który nabył zapiski w roku 1717. W roku 1980 kodeks został zakupiony przez bogatego przemysłowca Armanda Hammera i przemianowany na Kodeks Hammera. W roku 1994 manuskrypt został zakupiony na aukcji przez miliardera Billa Gatesa za kwotę 30.8 milionów dolarów. Kodeks został najdroższą książką w historii. Przez rok wystawiany był w różnych miastach świata. Gates ponownie przemianował kodeks na Leicester.

Czytaj więcej
Udostępnij znajomym