2195
2015 Październik 4 przez azure

Pewna kobieta z Wielkiej Brytanii korzystała przez prawie 30 lat z niewybuchu z okresu II wojny światowej, używając go jako wazonu. Robiła to kompletnie nieświadomie.

Kathryn Rawlins z Atherstone w Anglii uwielbia kwiaty. Odkąd pamięta, w jej domu zawsze znajdowały się świeże i pachnące rośliny. Ostatnio okazało się, że przedmiot, który od zawsze uważała za wazon był czymś zgoła innym.

Mąż 45-latki zainteresował się niedawno tematyką II wojny światowej i non stop ogląda filmy jej poświęcone. Jeden z nich był dokumentem dotyczącym bombardowań pobliskiego Coventry. Kiedy naukowcy pokazali w nim, jak wyglądały bomby, które spadły na miasto, Kathryn nagle olśniło. Z przerażeniem pobiegła do kuchni, gdzie stał jej ukochany wazon.

Natychmiast wezwała policję i po potwierdzeniu pochodzenia "naczynia" na miejsce przybyli także saperzy. "Powiedzieli, że ten niewybuch mógłby zabić każdego w promieniu 20 metrów, a nawet zawalić nasz dom", opowiada kobieta. "Był ze mną przez całe życie. W szkole, na studiach, w naszym pierwszym mieszkaniu, a teraz tutaj. Strach pomyśleć, co stałoby się, gdyby eksplodował", dodaje.

Pani Rawlins, która pracuje jako doradca do spraw wyboru zawodu w lokalnej szkole średniej, znalazła bombę kiedy wracała ze swoimi przyjaciółmi do domu w wieku 15 lat. Wykopali ją przy pomocy dłoni oraz leżących nieopodal kamieni. Jeden z jej towarzyszy zapewnił ją, że przedmiot jest absolutnie bezpieczny i od tamtej pory trzymała w nim kwiaty.

"Mój telefon na policję był prawdopodobnie najdziwniejszy w ostatnim czasie ze wszystkich. Zaczęłam rozmowę od prośby, aby nie panikowali, a potem wytłumaczyłam mój problem", śmieje się Kathryn. "Podałam dokładne wymiary obiektu i stwierdziłam, że podejrzewam, iż może być niewybuchem z okresu wojny", dodaje.

Po zabraniu pocisku przez saperów został on rozbrojony na poligonie znajdującym się kilkanaście kilometrów od miejsca zamieszkania kobiety. Po kilku dniach ulubiony wazon powrócił do Karthyn niemal nienaruszony. Policja zapewniła, że będzie mogła trzymać w nim kwiaty jeszcze przez wiele lat.