3056
2015 Luty 19 przez HugoB
Ponad dwa tysiące fanów kultowej animacji „The Simpsons” wyszło na ulice boliwijskich miast w akcji protestacyjnej przeciwko przesunięciu godziny emisji ich ulubionej kreskówki. Warto zauważyć, że wywołany zmianą ramówki poślizg wcale nie był duży. Dominujący w kraju dostawca usług telewizyjnych, Unitel, zmienił czas nadawania przygód żółtej rodziny z godziny 16:00 na 18:00.

Zmiana ta wystarczyła, aby zbulwersować setki tysięcy fanów serialu. Telewizja w Boliwii ma dużo większe znaczenie przy układaniu sobie planu dnia niż w innych krajach, a "zasiadanie przed telewizorem" to dominujący sposób na spędzanie wolnego czasu, przede wszystkim w rodzinnym gronie. Nawet tak skromne przesunięcie godzin transmisji serialu przymusiłoby licznych jego miłośników do nieprzyjemnych przetasowań w planie dnia.

Nie mowa tutaj bynajmniej o odosobnionym incydencie, gdyż tłumy rozgoryczonych Boliwijczyków znaleźć można było, jeśli wierzyć tamtejszej prasie, w całym kraju. Największe demonstracje przeszły przez ponad półmilionowe miasta La Paz, Santa Cruz i Cochabamba. Co najciekawsze, osoby biorące udział w protestach mogą bezproblemowo domagać się usprawiedliwienia swojej nieobecności w pracy – konstytucja gwarantuje obywatelom południowoamerykańskiego państwa brak reperkusji za niewywiązanie się z obowiązków, jeżeli w godzinach zatrudnienia brali udział w pikietach.

Nadawany od 1989 roku serial animowany produkcji FOX opowiada o absurdalnych perypetiach rodziny Simpsonów, przedstawiając problemy, z jakimi zwykli ludzie ścierają się na co dzień w krzywym, komediowym zwierciadle. Kreskówka dorobiła się właśnie 26 sezonu. Od samego początku nad animacją pracuje ta sama obsada aktorska. Charakteryzuje się także stosunkowo stałym zespołem scenarzystów, często cyklicznie powracających do swoich obowiązków, niejednokrotnie piszących fabułę dla odcinków oddalonych od siebie o kilka lat. Chociaż popularność serialu powoli maleje, wciąż jest to jeden z najczęściej oglądanych „tasiemców” na świecie, a związana z nim franczyza warta jest $12.33 miliardów dolarów. Unitel ugiął się pod obstrzałem ze strony fanów kreskówki. Dostali oni nawet więcej niż to, o co prosili, gdyż blok, w którym emitowani są Simpsonowie nie tylko wrócił na swoje oryginalne miejsce o 16:00, ale też został wydłużony z 45 minut do dwóch godzin. Dzięki temu zamiast dwóch odcinków animacji wielbiciele fikcyjnej rodzinki ze Springfield jednorazowo doświadczą ich aż pięć.