3974
2015 Czerwiec 10 przez prabab

Widząc dopracowane i przerażające przebrania amatorów, które pojawiają się w serwisie YouTube, czasem trudno uwierzyć, że ich autorami nie są specjaliści od efektów specjalnych. To głównie efekt dostępności nowych technologii i wyszukanych materiałów. 

Kiedyś było jednak inaczej i to co wtedy straszyło dzisiaj wydaje nam się groteskowe i co najwyżej śmieszy.

Ale trzeba tu nadmienić, że potwory z produkcji filmowych – głównie lat 50-tych ubiegłego wieku, naprawdę przerażały widzów i sprawiały, że ludzie… wierzyli w ich istnienie.

Tamte stwory, chociaż niezaprzeczalnie urokliwe, nie zestarzały się jedak z godnością. Zapraszamy do zapoznania się z tą galerią osobliwości.

The Giant Claw (1957)

The Giant Claw, czyli "Szpon", to monstrualny ptak wytwarzający wokół siebie ochronne pole siłowe, który sieje trwogę i zniszczenie pośród bezradnych Ziemian.

The Giant Claw - kadr z filmu

Po obejrzeniu tego filmu będziesz omijał KFC, szerokim łukiem...

The Giant Claw - fragment filmu (Uwaga! scena dla widzów o wyjątkowo mocnych nerwach)

Reptilicus (1961)

Jednym z najgorszych filmów o potworach wszech-czasów, jest duńsko-amerykańska produkcja "Reptilicus". Na niską ocenę filmu składa się głównie fatalna gra aktorska. Ale nawet niezła jak na tamte czasy animacja potwora, nie oparła się próbie czasu i obecnie wyłącznie śmieszy.

Reptilicus - kadr z filmu

Warty uwagi jest jednak scenariusz filmu. Potwora odtworzono z części ogona wyciągniętego przez duńskich górników z wiecznej zmarzliny Laponii... (ktoś ten film jednak oglądał)

Reptilicus - fragment filmu (Uwaga! scena dla widzów o wyjątkowo mocnych nerwach)

Octaman (1971)

Doktor Rick Torres (Kerwin Mathews) prowadzi ekspedycję badającą skutki skażenia meksykańskich jezior promieniowaniem. W jednym ze zbiorników odkrywa dziwny gatunek ośmiornic, które są zdolne do swobodnego poruszania się na lądzie. Członkowie grupy zostają zaatakowani przez potwornego humanoida będącego hybrydą człowieka i ośmiornicy...

Octaman - kadr z filmu

Głównym "złym" w filmie, miał być ośmionożny stwór o fizjonomii ośmiornicy. W czasach, gdy nie było grafiki komputerowej, filmowcy nie zawsze "szli na całość" i potwory powstawały z tego, co było akurat pod ręką.

Octaman - kadr z filmu

Czasami kończyło się na tym, że po prostu doklejano aktorowi gumowe macki, a reżyser krzyczał - AKCJA!

The Phantom Creeps (1939)

Dr. Alex Zorka - grany przez genialnego Belę Lugosi, buduje w laboratorium złowrogiego robota.

The Phantom Creeps - kadr z filmu

Cały szkopuł w tym, że robot wygląda... jakby miał za chwilę kichnąć.

The Phantom Creeps - fragment filmu

The Alligator People (1959)

Świeżo poślubiony małżonek pani Webster znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Po długich poszukiwaniach kobieta dociera wreszcie do Nowego Orleanu - rodzinnych stron męża. Tutaj odkryje szokującą tajemnicę: miejscowy lekarz ratując po groźnym wypadku życie Websterowi zrekonstruował jego ciało z... narządów aligatorów.

Ludzie aligatory (1959)

Reżyser, przy tak czytelnym scenariuszu, nie musiał się bardzo starać. Nie trzeba chyba dodawać, że to "wiekopomne" dzieło z 1959 roku, zaliczane jest do najgorszych filmów w historii kina...

The Galaxy Invader (1985)

Małe budżety, prześladowały twórców również w późniejszych latach. Mało kto traktowałby enigmatycznego Najeźdźcę Galaktyki poważnie, gdyby wyglądał tak, jak w tym filmie. Niezależnie od tego, jak groźnie brzmi jego imię...

The Galaxy Invader - zwiastun (Uwaga! scena dla widzów o wyjątkowo mocnych nerwach)

The Horror of Party Beach (1960)

The Horror of Party Beach - kadr z filmu

Film ten zapisał się w historii głównie jako pierwszy horror-musical. Na pewno nie był nominowany do Oscara za kostiumy.

Blood Freak (1972)

Weteran wojny w Wietnamie zajada się mięsem zmutowanego indyka, co sprawia, że zamienia się w głodnego krwi indyko-podobnego stwora. Jego kostium dorównuje idiotycznością scenariuszowi...

Blood Freak - zwiastun (Uwaga! scena dla widzów o wyjątkowo mocnych nerwach)

Attack of the Eye Creatures (1965)

Stworzenie skonstruowane wyłącznie z oczu i wielkiej rozdziawionej gęby? Ale w końcu tytuł zobowiązuje... Może warto reżysera wysłać do okulisty?

Przybysz z kosmosu (1953)

"Robot Monster" zostaje wysłany na Ziemię - w celu przeprowadzenia inwazji i zniszczenia całej ludzkości. Zadanie ma o tyle ułatwione, że na naszej planecie jest tylko 6 osób.

Przybysz z kosmosu - kadr z filmu

Powołując się na autorytet Phila Tuckera, reżysera tej ramotki, kosmos zaludniony jest przez goryle noszące na głowie hełm płetwonurka z doczepionymi antenami.

From Hell It Came (1957)

Ta przerażająca historia, rozgrywa się na wyspach Polinezji. Plemię tubylców dokonuje rytuału egzekucji na jednym ze swoich członków. Człowiek, zwany Maku w chwili wykonywania wyroku zarzeka się, że jest niewinny i niesłusznie skazany. Ostrzega, że niebawem powróci z piekła i weźmie przerażający odwet na wszystkich, którzy go zdradzili...

From Hell It Came - kadr z filmu

Scenariusz może i ciekawy, ale my widzimy to dzisiaj nieco inaczej. Mordercze drzewo ma dzisiaj smaka na ludzkie mięso. Szkoda tylko, że nie potrafi wykonywać żadnych ruchów i jest dosłownie rzeźbą, którą założył na głowę biedny aktor.

From Hell It Came - fragment filmu (Uwaga! scena dla widzów o wyjątkowo mocnych nerwach)

Killers from space (1954)

Atomowy naukowiec Doug Martin zaginął w czasie misji po jądrowej próbie. Kiedy później pojawia się w swojej bazie zostaje oskarżony o działalność szpiegowską. Nikt mu nie wierzy, gdy opowiada jak został schwytany przez obcych którzy planują podbój Ziemi.

Atak Potworów - kadr z filmu

Tytułowe potwory, warto zauważyć, są kosmitami. Na ich planecie w modzie są pidżamy, krzaczaste brwi i wielkie, wyłupiaste oczy.

It conquered the world (1956)

"Kule nie mogą go zatrzymać! Rakiety nie mogą go zatrzymać! To kolejny klasyk horroru Sci-fi od Rogera Cormana.

It conquered the world - kadr z filmu

Jak na film zatytułowany "Stwór, który podbił świat", ciężko nie zauważyć, że jego główny bohater wygląda dość niepozornie. Ale może film stał się inspiracją dla twórców popularnej gry HALO na konsolę Xbox (Covenant).

Sting of Death (1965)

Człowiek zmutowany z meduzą, atakuje studentów biologii na imprezie przy basenie. Akcja rozgrywa się w okolicach Everglades na Florydzie . Brzmi zachęcająco...

Sting of Death - kadr z filmu

Kończymy tak, jak zaczęliśmy, na potworze, który z założenia nie powinien być humanoidalny, a jednak bezsprzecznie wygląda jak człowiek w idiotycznym kostiumie. Cóż, przebranie to, nieważne jak bardzo tandetne, przynajmniej dobrze przekazuje stojącą za projektem tego stworzenia ideę - tak, to duża mordercza, humanoidalna meduza. Strach się bać!