2216
2015 Lipiec 12 przez azure

Więźniowie zakładu karnego w Wielkiej Brytanii napisali list otwarty do lokalnej gazety dotyczący niemożliwej do rozwikłania matematycznej łamigłówki.

Przestępcy rezydujący w więzieniu Exeter uwielbiają intelektualne rozrywki. 21 maja to jednak dzień, w którym zabijanie w ten sposób wolnego czasu stało się dla nich koszmarem. Tego dnia czasopismo, które zawiera ich ulubione sudoku opublikowało zagadkę nie do rozwiązania.

Odsiadujący karę za kradzież Michael Blatchford oraz jego kolega spod celi Shane Smith napisali w imieniu współwięźniów list otwarty do redakcji lokalnej gazety.  Wyrażają oni "głęboki zawód" z powodu zaistniałej sytuacji.

Każde wydanie pisma zawiera dwa sudoku o zróżnicowanym poziomie trudności. Łatwiejsze nie sprawiło autorom listu żadnego problemu.

Zagadka o wyższej trudności wywołała u Blatchforda i Smitha silną konsternację. Tak silną, że redakcja Exeter Express otrzymała list z załączonymi sudoku. Jedno spośród nich jest rzekomo nie do rozwiązania. Zawód więźniów spotęgował fakt, iż otrzymują oni czasopismo jedynie raz w tygodniu, podczas gdy wydawane jest ono dwukrotnie. Nie mogli tym samym sprawdzić odpowiedzi.

Redakcja gazety poruszona listem swoich czytelników sprawdziła nadesłane przez nich rozwiązanie. Okazało się jednak, że przyczyna leży wyłącznie po stronie niedbałości więźniów i sudoku jest w pełni rozwiązywalne. Popełnili oni zwyczajnie kilka błędów rachunkowych uniemożliwiających skuteczne rozwikłanie zagadki.