2594
2015 Sierpień 21 przez azure

Ankieta przeprowadzona w Wielkiej Brytanii pokazała, że blisko jedna trzecia osób uczestniczących w pogrzebach swoich bliskich wykonuje w ich trakcie... selfie.

Od kilku lat na świecie zapanowała moda na selfie. Zdjęcie twarzy pozwala udowodnić uczestnictwo w jakimś wydarzeniu lub jest po prostu traktowane jak miła pamiątka. Okazuje się, że od niedawna spora część osób odczuwa ogromną potrzebę uwiecznienia się nawet w trakcie ceremonii pogrzebowej.

Zapewne gdyby wspomniane fotografie pozostawały w pamięci telefonu, to nie powodowałyby takiego oburzenia. W większości przypadków zostają one jednak opublikowane w takich mediach społecznościowych jak Facebook czy Instagram. Głównym motywem takiego zachowania jest - zgodnie z internetową sondą - uzyskanie współczucia swoich przyjaciół.

Spośród 2700 przepytanych obywateli Wielkiej Brytanii do spontanicznego zdjęcia w czasie uroczystości pogrzebowych przyznała się jedna trzecia. Ponad połowa z nich to osoby w wieku 18-25 lat. Oprócz potrzeby poczucia empatii innych, niektórzy tłumaczą swoje zachowanie "uhonorowaniem zmarłego".

"Selfie to obecnie powszechne zjawisko, jednak jestem głęboko zaskoczony, że ludzie wykonują je na pogrzebach", komentuje wyniki badania rzecznik prasowy jednej z dużych firm pogrzebowych. "To powinien być czas zadumy i wspominania bliskiej osoby. Zbieramy się, aby wspierać rodzinę człowieka, którego już z nami nie ma, a nie robić sobie głupie fotki", dodaje.

Jeden z internautów skomentował ankietę następująco, "Obserwujemy poważną zmianę w społeczeństwie spowodowaną rosnącą rolą technologii w naszym życiu". "Jeszcze dziesięć lat temu takie wyniki sondy byłyby nie do pomyślenia", pisze inny z użytkowników.

Pozostaje nam mieć nadzieję, że w społeczeństwie są jeszcze osoby, które potrafią uszanować pamięć zmarłych bliskich, powstrzymując się od zdjęć chociaż do momentu opuszczenia cmentarza.

Co sądzisz o selfie na pogrzebie?

Oburzające - całkowity brak kultury i taktu
Nie widzę w tym nic złego, to tylko forma pamiątki