26524
2014 Sierpień 22 przez TANKOWSKY
Zmiany jakim ulegają strony w sieci na przestrzeni lat są często diametralne, co też możemy zaobserwować cofając się zaledwie o dekadę. Zobaczcie, jak przed laty prezentowały się witryny gigantów pokroju Google'a, Yahoo, YouTube'a, Facebooka, Twittera i wielu innych. Obecność postępu technologicznego, którego jesteśmy naocznymi świadkami, jest niezaprzeczalna. Wszystko zmienia się w bardzo dynamiczny sposób, to co jeszcze dwa lata temu wyglądało inaczej, dziś prawdopodobnie już nie istnieje. Wizualny postęp jest widoczny gołym okiem, a niektóre z tych serwisów dekadę czy dwie temu były najzwyczajniej w świecie brzydkie!

Twitter (dziś)

Twitter, strona małym niebieskim ptakiem, pozwala nam na mikroblogowanie, czyli dużym uproszczeniu wysyłanie krótkich wiadomości, które mogą przeczytać nasi znajomi i rodzina. Dziś tłumaczenie i wyjaśnianie czym jest Twitter same w sobie jest śmieszne, jednak zaledwie 8 lat temu serwis dopiero startował i wówczas (jeszcze) nie był kojarzony tak dobrze.

Twitter (2006)

QQ (dziś)

QQ (jego pełna nazwa to Tencent QQ) jest praktycznie chińską wersją komunikatora. QQ może pochwalić się liczbą 800 milionów aktywnych kont - tak dużą popularność serwisowi przyniosło komunikacja IM (instant messaging) i możliwość czytania wiadomości ze świata bez potrzeby odwiedzania takich serwisów jak CNN czy BBC.

QQ (2000)

Amazon (dziś)

Oh, a teraz strona, którą raczej wszyscy powinni kojarzyć. Amazon jest jednym z pionierów sprzedaży elektronicznej. Serwisy te były prawdziwą inspiracją do tworzenia wielu internetowych platform transakcyjnych (m.in. popularnego w Polsce Allegro). Strona zmieniła się nieznacznie na przestrzeni lat - oprócz odświeżonego wyglądu przybyło oczywiście więcej dostępnych produktów.

Amazon (1997)

Windows Live - Hotmail (dziś)

Jeśli ktoś posiada adres email, to wielce prawdopodobne jest, że oprócz gigantów typu Gmail czy Yahoo korzystacie z hotmaila (od 2013 roku Outlook.com). Zaledwie w dwa lata po stworzeniu hotmaila, serwis zanotował blisko 30 mln aktywnych kont, chociaż w tamtych czasach wyglądał dosyć topornie...

Hotmail (1998)

Wikipedia (dziś)

Wikipedia, źródło wiedzy! Bez względu na to czy chcecie dowiedzieć się czegoś o pracy Sylvestra Stallone zanim został sławny czy poznać szerzej człowieka, który wynalazł samochód, Wikipedia (ponoć) wie wszystko. Czy wiedzieliście, że "wiki" w języku hawajskim oznacza "szybko"?

Wikipedia (2002)

Yahoo (dziś)

Jak wiecie, Yahoo czy MSN to coś więcej niż strony internetowe, mowa tu o prawdziwych kombajnach wiedzy, wiadomości, emaili, komunikatorów, siedlisko mini gier etc W 1995 roku Yahoo zaczynało od bycia prostą wyszukiwarką, jednak jak widać przebył dość długą drogę...

Yahoo (1996)

LinkedIn (dziś)

Linkedin najkrócej można opisać jako międzynarodowy serwis ułatwiający kontakty zawodowo-biznesowe. Portal został uruchomiony w 2002 roku i może poszczycić się ponad 140 milionami użytkowników z całego świata. O ile obecna wersja serwisu jest przyjemna i przyjazna dla użytkownika, o tyle ta z 2003 roku wydaje się być archaicznym gwoździem wbitym prosto w oko.

LinkedIn (2003)

Tumblr (dziś)

Kolejna strona przy której człowiek może spędzić godziny gapiąc się na zdjęcia kotów w kosmosie... Powstały w 2007 roku Tumblr jest platformą mikroblogową pozwalającą tworzyć wpisy użytkownikom, którzy w unikalny sposób za pomocą grafik, filmów, cytatów i innych podzielą się z nami tym, co ich gryzie.

Tumblr (2007)

YouTube (dziś)

YouTube jest dziś największą stroną do dzielenia się filmami. Zwykle zdanie "tylko to obejrzę i idę się uczyć" kończy się wielogodzinną sesją przed kompem - prawdziwe neverending story. Nie wszyscy jednak wiedzą, iż YT startował jako serwis randkowym, jednakże z braku większego zainteresowania programistów, domena została kupiona przez Google w 2006 roku za 1,65 miliarda dolarów...

YouTube (2005)

Facebook (dziś)

"Facebook jaki jest, każdy widzi" - rewolucyjny serwis społecznościowy online, który oprócz kontaktu ze znajomymi i rodziną z całego świata, pozwoli Ci także na bycie wścibskim. Ten kto oglądał film "The Social Network" wie, że strona miała z początku łączyć ludzi z różnych college'y - jak widać nie wyszło...

Facebook (2004)

Google (dziś)

Prawdziwy król wyszukiwarek internetowych. Miliardy ludzi używa go codziennie do wyszukiwania najróżniejszych (także najdziwniejszych) rzeczy na świecie. Dziś chyba nie potrafilibyśmy wyobrazić sobie rzeczywistości bez Google. Porównując te dwa zdjęcia, aż miło popatrzeć, że logo przetrwało blisko 16 lat...

Google (1998)

Strona BIałęgo Domu (dziś)

USA - mekka internetu i nowych technologii. Nic więc dziwnego, że jako bonus pokazujemy stronę rządową właśnie tego państwa. Jak widać wiele się zmieniło od 1996 roku (nie tylko w kwestii wyglądu stron www) - oceńcie już sami czy na dobre.

Strona BIałego Domu (1996)

Wybrane dla Ciebie: