2454
2015 Sierpień 22 przez azure

W Finlandii odbyły się dwudzieste, coroczne Mistrzostwa Świata w Noszeniu Żon.

Sonkajarvi to miejsce, w którym widok mężczyzny niosącego na plecach swoją żonę nikogo już nie dziwi. Nie, to nie żadna oaza dla wielbicieli przemocy domowej. To znane na całym świecie zawody!

Co więcej, uczestniczy w nich z roku na rok coraz więcej par żądnych wspólnych sportowych emocji. Wyścig, bo to z niego składają się mistrzostwa, nie należy do prostych z uwagi na wiele wyzwań sprawnościowych występujących na jego trasie.

Do pokonania jest 253,5 metrowa trasa. Istnieją ponadto regulaminowe wymagania dotyczące minimalnego wieku oraz wagi żony, która zostanie w trakcie zawodów przeniesiona na plecach. Jeden mały szczegół - żona wcale nie musi być Twoja.

Na trasie biegu znajduje się wiele przeszkód należących do dwóch kategorii - suchych oraz mokrych. Do suchych zalicza się m.in. drogę pokrytą dużą ilością bardzo drobnego piasku, a do mokrych dół wypełniony lodowatą wodą, który należy pokonać w dowolny wybrany przez siebie sposób.

W przypadku, gdy mąż upuści niesioną przez siebie żonę, musi podnieść ją albo z powrotem na plecy, albo dokończyć bieg niosąc ją na rękach. Zwycięzcą zostaje ta para, która osiągnie najlepszy czas, jednak to nie jedyny sposób na otrzymanie nagrody.

Oprócz czasowej, istnieje także kategoria dla najbardziej zabawnej oraz najlepiej przebranej pary, a także dla najsilniejszego męża. Istnieją małżeństwa, które uczestniczą w zawodach już kilka lat z kolei. Każdego roku marzą o otrzymaniu tytułu Mistrza Świata w Noszeniu Żony. 

Oficjalna strona Mistrzostw zachęca, aby wprowadzać elementy kooperacji między małżonkami także w codziennym życiu. "Trenować do zawodów można każdego dnia o każdej porze - w drodze do łazienki, na zakupy czy na siłowni", tłumaczą organizatorzy. "Noszenie żony pomoże waszemu związkowi", dodają.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, zwyciężyli Ville Parviainen i Sari Viljanen. Mistrzom serdecznie gratulujemy!

Poniósłbyś swoją żonę/dziewczynę ku zwycięstwu?

Tak, to na pewno świetna zabawa
Nie, jest za ciężka