3683
Marzec 19 przez groch
Prezentujemy 12 ciekawych tuneli z całego świata.

Przewrócona sekwoja, Kalifornia

Ten niezwykły tunel znajduje się w parku narodowym w Kalifornii. Drzewo przewróciło się w latach 30, ale dyrekcja postanowiła nie likwidować pnia, a wydrążyć w nim dziurę. W ten sposób powstał zarówno przejazd jak i atrakcja turystyczna.

Laerdal Tunel, Norwegia

Ten norweski tunel ma ponad 15 km długości. Przejazd trwa około piętnaście minut. Architekci w planach budowy uwzględnili zmęczonych kierowców i zamontowali w tunelu specjalne oświetlenie. Można odnieść wrażenie, że jedzie się kilkoma tunelami, a nie jednym.

Tunel pod kanałem La Manche

Tunel łączy Anglię i Francję. Składa się z trzech części: dwóch kolejowych i jednego technicznego. Ich łączna długość to 50 km. Ruch samochodowy jest tutaj wstrzymany. Auta ustawia się w specjalnych wagonach, przypominających promy i w ten sposób przemieszcza się je pomiędzy dwoma krajami.

Tunel pod Tamizą, Anglia

Tunel ma 1 km długości. Powstał w latach 40 XIX wieku i był pierwszym tego typu tunelem na świecie. Jego twórca otrzymał tytuł szlachecki, a zaproponowane przez niego rozwiązania wykorzystywane się do dziś.

Tunel na wyspie Yerba Buena, San Francisco

Źródło: http://www.travelin.pl/wp-content/themes/travelin/scripts/timthumb.php?src=http://www.travelin.pl/galeria/tunel-podziemny-na-wyspie-yerba-buena.jpg&w=625&zc=0&q=100

Bay Bridge łączy San Francisco z pozostałymi częściami aglomeracji - most nad oceanem przerywany jest podziemnym tunelem. Choć Bay Bridge jest dłuższy i ma większe znaczenie dla miasta, to Golden Gate i tak jest bardziej rozpoznawalny. Prawdopodobnie przez malownicze widoki na Zatokę.

Zhongnanshan, Chiny

Ten chiński tunel przebiega pod górą, od której zaczerpnął swoją nazwę. Liczy sobie ponad 18 km długości, a koszt budowy przekroczył 400 mln dolarów.

Kolejka pocztowa w Londynie, Anglia

30 km tunelu łączyło ze sobą poszczególne Urzędy Pocztowe. To unikatowe rozwiązanie inżynieryjne na skalę światową. Kolejka obecnie jest zamknięta, ale w latach świetności mogła przetransportować 4 mln listów i paczek dziennie.

Tokyo Bay Aqua-Line, Japonia

Konstrukcja ma 14 km długości, z czego 2/3 to tunel; cała reszta przypada na most. W ten sposób można przejechać z Kawasaki do Kisarazu o 45 minut szybciej niż każdą inną drogę. Ciekawe jest to, że na środku utworzono sztuczną wyspę, na której można zrobić sobie przerwę podczas podróży i podziwiać wspaniałe widoki.

Natural Tunnel, Wirginia, USA

Sama natura potrafi pomóc człowiekowi w komunikacji. Tunel powstał bowiem w wyniku wypłukania przez kwas węglowy wapiennych formacji. Jest on na tyle duży, że może pomieścić pociąg. Amerykanie do dziś używają go do transportu węgla.

Mont Blanc Tunel, Alpy

Tunel został wydrążony w najwyższym szczycie Alp- Mont Blanc (4810 m n.p.m.). To najczęściej wybierana trasa łączącą Włochy z pozostałą częścią Europy. Łączna długość tunelu to 11 km.

The Dark Hedges, Hrabstwo Antrim, Irlandia

The Dark Hedges to bukowa aleja znajdująca się w północnej Irlandii. Została posadzona w XVIII wieku wzdłuż drogi. Tworzy pewnego rodzaju tunel. Widok jest przepiękny, przypominając opisy z baśni.

Jiucyu Dong (Tunnel of Nine Turns), Tajwan

Taroko National Park jest jednym z ośmiu parków narodowych w Tajwanie. Budowa "Tunnel of Nine Turns" została zakończona w 1996 roku. Dzięki niej zwiedzający mogą podziwiać wspaniałe krajobraz z marmuru. W najwęższym miejscu wąwóz ma tylko 10 metrów szerokości. Przepiękne widoki przyciągają tłumy turystów.