6337
Luty 13 przez prabab
Chyba każdy marzy od czasu do czasu o ucieczce od miejskiego, prędkiego życia, by zaszyć się w lesie, w urokliwej, drewnianej chatce. Wyciągnąć nogi na starej kanapie ze sprężynami, zamknąć oczy i wsłuchać się w szum drzew połączony z przyjemnym skwierczeniem ognia w kominku. Zaznać życia leśniczego, albo drwala, jakby bardziej zgodnego z naturą.

Ten budynek, chociaż na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykła leśniczówka, we wnętrzu kryje minimalistyczny, modernistyczny wystrój, swoją klasą, pięknem i jakością wykonania wprawiający w osłupienie.

Projekt „Escape”, czyli „ucieczka”, to dziecko architekta Kelly'ego Davisa, owoc jego 21 letniego doświadczenia w branży. Opracowany został z myślą o tym, aby przebywający w nim goście mogli poczuć się jak najbliżej natury. Stąd duże okna i niewielka ilość ścian, co pozwala obserwować okoliczne lasy z dowolnego miejsca w domku.

Gabaryty tego pięknego dzieła architektury są zakasujące. Z zewnątrz wygląda niepozornie. W środku natomiast niezwykle przestrzennie. Jednak jego powierzchnia użytkowa to zaledwie 37 metrów kwadratowych. Efekt ten Davis osiągnął sprytnie operując formą budynku, uciekając się nawet do iluzji optycznych.

„Escape” jest budynkiem stosunkowo... mobilnym. Główna jego część stanowi jednolitą, stabilną całość. Nie wymaga podłączenia do mediów. Generator elektryczności, zbiornik wodny i na odpady są wbudowane w strukturę. Wystarczy nietrudny do wylania betonowy fundament, aby wyrównać powierzchnię, na której chce się postawić chatkę, a także zapewnić odpowiednią izolację od zimnego gruntu.

Wyprodukowanie takiej modernistycznej „leśniczówki” od podstaw, według planów Davisa, trwa zaledwie 90 dni. Gotową strukturę można później przewieźć na jej docelowe miejsce na przyczepie. Jeśli chodzi o wymiary, „Escape” pomyślane zostało z uwzględnieniem możliwości transportowania budynku w typowym tirze. Chatka jest więc wąska i podłużna.

Energooszczędność i ekologiczność to inne cechy, którymi charakteryzuje się ten niezwykły projekt. Kilkuwarstwowe ściany i okna gwarantują, że na zewnątrz nie ucieknie żadne ciepło. Przy konstrukcji nie wykorzystano żadnych syntetycznych materiałów. Kamienie, drewno i stopy metali. Nawet ekranowanie kabli wykonano ze sprasowanych morskich alg.

„Escape” to wspaniała opcja dla co bogatszych osób, zmęczonych szybkim tempem i hałasem miasta. Ekologiczna, mobilna i prosta do wykonania leśna chatka dająca wszystkie zalety mieszkania na odludziu, nie zmuszając przy tym do wyrzekania się wygody, a nawet luksusu. Czego chcieć więcej?