8185
2016 Listopad 30 przez
Islandia leży na styku dwóch jednostek tektonicznych. Wulkaniczna aktywność w tym obszarze wynikająca z sąsiedztwa płyty eurazjatyckiej z płytą północnoamerykańską w przeważającej części ukształtowała krajobraz Islandii. Płyty przemieszczają się z prędkością ok. 2 cm na rok. Potencjał energii zgromadzony wskutek tego ruchu zostaje mniej więcej raz na 10 lat uwolniony w postaci wielkiego trzęsienia ziemi. Takie kataklizmy ukształtowały krajobraz Parku Narodowego Thingvellir i jego największej osobliwości, szczeliny Silfra.

Podwodny krajobraz szczeliny Silfra

Kanion oddziela od siebie dwa kontynenty. W niektórych miejscach wąwozu nurek może, rozkładając po prostu ramiona, dotknąć jednocześnie Ameryki i Eurazji.

Szczelina jest atrakcją turystyczną Islandii.

W krystalicznie czystych wodach widoczność sięga do 300 metrów. Surowy, majestatyczny krajobraz wydaje się być niezmienny, ale należy pamiętać, że Silfra jest jednym z najdynamiczniej zmieniających się miejsc na ziemi.

Krystalicznie czyste, nieskażone wody...

Wody Silfra nie wymagają żadnych procesów uzdatniania, ale nadają się od razu do picia.

Monumentalna architektura przyrody

Średnia, roczna temperatura wody w szczelinie waha się od 2 do czterech stopni w skali Celsjusza.

Woda w wąwozie pojawia się wskutek topnienia lodowca Hofsjokull

Wąwóz składa się z trzech części:Silfra Hall, Katedra Silfra i Silfra Lagoon

Piękno i niezwykłośc tego miejsca w Islandii przyciągają tu każdego roku tysiące turystów i to nie tylko amatorów nurkowania...