16590
2016 Listopad 29 przez Saisha

Budowany w czasie Wielkiego kryzysu najwyższy budynek świata postawiono w niespełna rok! Zdjęcia z tej niebezpiecznej budowy niedawno opublikowała Biblioteka Nowego Jorku. Budynek posiada jeden z najbardziej popularnych zewnętrznych tarasów widokowych na świecie, który odwiedziło już ponad 110 milionów ludzi.

Budowa Empire State Building rozpoczęła się 17 marca 1930

W projekt ten zaangażowanych było 3.400 pracowników, głównie pochodzenia europejskiego, a także Indian z plemienia Mohawk.

Co tydzień przybywało około 4,5 piętra, ale zdarzało się nawet 14 pięter w 10 dni.

Do jego budowy zużyto ponad 10 milionów cegieł

W trakcie budowy materiały i sprzęty były wciągane na górę według porządku i harmonogramu ustalonego w najmniejszych szczegółach. Właśnie dzięki tej precyzji udało się wybudować ten gmach w 58 tygodni! (dzisiaj nie do pomyślenia)

Na konstrukcję budynku zużyto 60 tysięcy ton stali

Był to w chwili oddania do użytku, najwyższy budynek na Świecie i jedyny, który miał ponad 100 pięter

Przy tak zawrotnym tempie budowy i ciągłym ryzyku pracy na ogromnych wysokościach, przy minimalnym zabezpieczeniu, w trakcie budowy zginęło zaledwie 5 robotników.

Ponad 30 osób popełniło samobójstwo skacząc z niego. Pierwszym samobójcą był zwolniony robotnik, który zabił się jeszcze przed ukończeniem budynku.

Budynek wznosi się na 381 metrów, a licząc razem z anteną na dachu jest to 443,2 metrów.

Empire State Building został otwarty oficjalnie 1 maja 1931, kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych Herbert Hoover wcisnął przycisk zapalający światła budynku, samemu będąc w Waszyngtonie.