44368
Maj 7 przez Excom

Ten siedmio-miesięczny chłopiec ma według lekarzy największą głowę na świecie. Średnica jego czaszki, to trudne do uwierzenia 96 cm i jest spowodowana wodogłowiem. Z powodu jego niecodziennego wyglądu, sąsiedzi wystrzegają się całej jego rodziny. 

Wodogłowie powodowane jest nieprawidłowym krążeniem płynu mózgowo-rdzeniowego, będącego następstwem wad anatomicznych

Sąsiedzi małego Mrityunjaya, nazwali go dzieckiem duchem” lub „olbrzymią głową”, gdy jego czaszka rozrosła się do tak gigantycznych rozmiarów. 

Jak podaje brytyjski Mirror - zgodnie z informacjami nadzorcy szpitala w Bhuwaneshwar w Indiach,  Dr Dilipa Parida : "Dziecko, został przyjęte do szpitala w dniu 20 listopada, z głową zawierającej prawie 5,5 litra płynu."

"Usunęliśmy do tej pory 3,7 litra płynu, dokonując zewnętrznego drenażu komorowego.” -  dodaje lekarz.

Przed zabiegiem Mrityunjay musiał leżeć w jednej pozycji w łóżku, teraz dziecko może być już noszone

"W wyniku zabiegów, obwód głowy zmniejszył się z 96cm do 70cm. Funkcje poznawcze dziecka bardzo się poprawiły, jego stan jest stabilny i dobrze reaguje na leczenie."

Mrityunjay mieszka w Ranpur w Indiach, a jego rodzina była odrzucana przez lokalne społeczeństwo - po tym jak u malca zdiagnozowano wodogłowie.

Leczenie wodogłowia, które zwykle kosztuje około £ 6000 (30.000 zł), dzięki All India Institute of Medical Sciences (AIIMS) - Indyjskiemu Szpitalowi Głównemu, zostało wykonane darmowo.

Kamesh, 35-letni ojciec dziecka, ma obecnie nadzieję, że stosunki z sąsiadami wreszcie ulegną poprawie i przestaną nazywać jego małego synka "duchem". "Teraz jestem pewien, że będzie mogli  prowadzić normalne życie. To nie byłby możliwe bez pomocy lekarzy." 

Czy postawa sąsiadów jest naganna?

Tak
Nie