9619
Marzec 28 przez prabab

Niedługo po tym jak łysa po chemioterapii 17-letnia Andrea Sierra Salazar podzieliła się na Twitterze zdjęciami, na których pozowała bez peruki, jej portrety zainspirowały i dodały otuchy dziesiątkom tysięcy internautów. „Rak nie przeszkodzi mi w byciu księżniczką”, nastolatka podpisała swojego wiralowego posta.

„Absolutnie nic nie wskazywało na to, że miałam raka, długo nie odczuwałam żadnych konsekwencji choroby”, przypomina sobie Andrea, „Pewnego dnia po prostu rwała mnie szyja, myślałam, że może to przez to, że źle się ułożyłam do snu, ale w bolącym miejscu wyczuwałam pod skórą ogromną narośl”, dziewczyna mówi o tym, jak odkryła u siebie nowotwór

Lekarze przedstawili 17-latce mało optymistyczną diagnozę: miała nie jeden tylko nowotwór, a dwa. Guzy umiejscowione były nie tylko w jej szyi, ale również w klatce piersiowej. Były to chłoniaki – wyjątkowo złośliwa odmiana raka.

Stan zdrowia uniemożliwił dziewczynie uczestniczenie w szkolnych zajęciach, mama zaproponowała jej więc, że może wykorzystałaby wolny czas na spełnienie marzenia z dzieciństwa, próbując swoich sił jako modelka.

Andrea niechętnie przytaknęła na tę propozycję, długo wstydziła się jednak pozować przed fotografem po tym, jak chemioterapia pozbawiła ją włosów. Nawet najlepsze peruki nie oddały nastolatce utraconej w toku choroby pewności siebie

Wszystko zmieniło się wraz z wyjątkową sesją zdjęciową zorganizowaną przez Gerardo Garmendia, który zdecydował się sfotografować dziewczynę bez jej peruki. Wyglądała przepięknie. Serię niezwykłych portretów 17-latki udostępniło dalej już sto tysięcy osób, które odnalazły w nich inspirację.

Przed chemioterapią nigdy nie miałam problemów z samooceną”, nastolatka przyznaje w wywiadzie, „Zmieniło się to, kiedy patrzyłam w lustrze i widziałam, jak wypadają mi włosy. Cała pewność siebie ze mnie uszła”, dodaje.

Przygotowane przez Gerardo zdjęcia początkowo miały dodać sił innym nastolatkom zmagającym się z rakiem w tej samej klinice, co Andrea. Po tym, jak efekty jedynej w swoim rodzaju sesji zdjęciowej stały się hitem internetu, posłużyły za inspirację dla znacznie większej ilości osób

Dzięki staraniom lekarzy Andrea wygrała walkę z nowotworem. „Chciałabym, żeby wszyscy wiedzieli, że to nie powierzchowność definiuje to, kim jesteś”, apeluje zdrowa już dziewczyna.