5360
2016 Grudzień 1 przez prabab

Katie Gaydos z Florydy spotkała o tyle niezwykła, co nieprzyjemna przygoda. Kiedy przechadzała się po osiedlu, ktoś nieuważnie korzystający z dmuchawy do liści sprawił, że fragmenty ściółki wbiły się kobiecie do oka. Czym prędzej poprosiła przechodnia, żeby wyciągnął z jej torebki krople visine. Ten jednak chwycił za niewłaściwą fiolkę – tę z klejem do tipsów. Kobieta bez zastanowienia wcisnęła sobie jej zawartość na gałkę oczną.

Coś wleciało mi do oka. Zawołałam po pomoc. W wyniku pomyłki, zamiast łagodzących kropli, zaaplikowałam sobie silny klej”, opowiada Katie. „Od razu poczułam, że coś jest nie tak. Strasznie mnie piekło. Krzyknęłam więc, żeby ktoś zadzwonił po pogotowie”.

Kiedy kobieta trafiła do lekarza, medyk zażądał od niej opłaty za konieczną dla jej zdrowia procedurę. Bezrobotnej, samotnej matki dwójki dzieci nie było stać na tak kosztowny zabieg. Przecierpiała następne dziewięć dni z zaklejonym okiem, zaciskając z bólu zęby. W końcu pojawiła się dla niej nadzieja.

Jedna z klinik zaoferowała, że pomoże pani Gaydos za darmo. „Powiedzieli mi, że odzyskam wzrok, a substancja nie uszkodziła mojego oka w permanentny sposób”. Lekarzowi udało się rozkleić powiekę kobiety, ale dopiero po użyciu środka znieczulającego. Wciąż będzie musiała jeszcze do niego wrócić na finalny zabieg usunięcia szkodliwej substancji z gałki ocznej.

Chociaż taka pomyłka wydaje się być szokująco nieprawdopodobna, jak ujawnia Dr Pankaj Gupta, asystent głównego lekarza w gabinecie okulistycznym, jego przytułek często odwiedzają pacjenci z podobnym problemem. Widział już wiele przypominających ten przypadków. Na szczęście przy użyciu odpowiednich środków łatwo sobie poradzić z tą niedogodnością.

Najważniejsze, co wszyscy powinni wiedzieć, to że nie warto wpadać w panikę”, Gupta ujawnił w wywiadzie z ABC News. „Komórki oka też z czasem się złuszczą, a wraz z nimi klej poluzuje się, uwalniając powiekę”, tłumaczy. „To nic trwałego. Z czasem wyleczy się nawet bez niczyjej pomocy”.

Według doktora Pankaja, jeśli komukolwiek przydarzy się właśnie taka sytuacja, a niechciana substancja dostanie się do oka, powinien czym prędzej udać się do lekarza specjalisty, jednak bez paniki. Stres jest tutaj do niczego niepotrzebny - szanse na to, żeby obrażenia były poważniejsze i wiązały się z długotrwałymi konsekwencjami jest bardzo niska.

Czy łatwo pomylić krople do oczu z klejem?

Tak, opakowania są zbyt podobne
Nie, wyglądają zupełnie inaczej