6168
Maj 20 przez prabab

Mężczyzna przedstawiany szukającym dawcy nasienia kobietom jako perfekcyjny kandydat na ojca okazał się chorym psychicznie kryminalistą. Szczegóły mrocznej przeszłości 39-latka ukrywała przez blisko dekadę firma oferująca jego nasienie.

Rodziny, w których na świat przyszły dzieci z genami szaleńca, słusznie obawiają się o przyszłość swoich pociech.

Katalog kanadyjskiej kliniki leczenia bezpłodności Xytex opisywał „dawcę numer 9623” jako zdrowego, muzycznego geniusza i studenta neurochirurgii o ilorazie inteligencji wynoszącym 160 punktów

Problem w tym, że „dawca 9623” to w rzeczywistości 39-letni Gruzin, Chris Aggeles, któremu nie udało się ukończyć nawet szkoły wyższej, a do tego zmaga się z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym i schizofrenią.

Mężczyzna może również „pochwalić się” kryminalną przeszłością – zdążył odsiedzieć w więzieniu wyrok za włamanie.

Między rokiem 2000 a 2014 nasienie pobrane od 39-latka posłużyło za materiał genetyczny 36 maluchów z Kanady, Ameryki i Wielkiej Brytanii

Cierpiące z powodu niepłodności rodziny wychowujące te dzieci, przy których narodzinach pomogła firma Xytex, poznały tożsamość anonimowego dla nich dotychczas „dawcy 9623” dzięki pomyłce kliniki.

Ujawnione przez przypadek imię i nazwisko mężczyzny pozwoliło klientom Xytexu poznać szczegóły życia Chrisa Aggelesa. Prawda nimi wstrząsnęła.

Nie trzeba było czekać długo, aż do sądu wpłynęły pierwsze pozwy oskarżające Xytex o najgorszego sortu oszustwo

Według ujawnionych przez prawniczkę Nancy Hersh informacji, za bazę dla oskarżeń posłuży fakt, iż klinika Xytex świadomie oferowała klientom nasienie chorującego na schizofrenię mężczyzny, mimo że dowody naukowe wskazują na dziedziczność tej choroby.

Angie Collins, jedna z mam opiekująca się dzieckiem poczętym przy użyciu nasienia Aggelesa, przyznaje, że pozew nie jest skierowany przeciwko genetycznemu ojcu jej pociechy, a firmie Xytex, która nie wywiązała się ze swoich obowiązków i współpracowała z „dawcą 9623” bez uprzedniego sprawdzenia jego przeszłości ani wiarygodności.