2176
2016 Październik 17 przez TANKOWSKY

Pływanie w basenie to nieodłączny rytuał każdego urlopowego wyjazdu. Dla wielu turystów jest to czasem jedyny kontakt z wodą, nawet jeśli spędzają wakacje w egzotycznym miejscu. Najwspanialsze baseny świata pozwolą Ci popływać w otoczeniu ogrodów na Bali, w krwawo czerwonej wodzie w Tajlandii, czy na szczycie  drapaczy chmur.

Hotel Intercontinental, Hong Kong

Intercontinental w Hong Kongu posiada wiele powodów by spędzić tam co najmniej tydzień. Jednym z nich są 3 baseny znajdujące się na 3 piętrze budynku, zaraz obok pomieszczeń ze spa. Mało tego, trzy baseny, trzy różne temperatury - woda chłodna, ciepła i bardzo gorąca.

Blue Lagoon Geothermal Spa, Islandia

Niebieska Laguna jest jednym z najsłynniejszych resortów Spa na wyspie, znana z przecudownych i mających lecznicze właściwości źródeł geotermalnych. Basen jest podgrzewany energią wód termalnych, które z kolei znajdują się w pobliżu płynącej lawy. Woda jest naturalnie filtrowana co dwa dni za pomocą specjalnego systemu filtrów i pomp znajdujących się pod basenem. Podgrzana naturalnie woda (36 stopni) jest dodatkowo wzbogacona w minerały.

Golden Nugget, Las Vegas

Basen kasyna Golden Nugget jest chyba najstraszniejszym na tej liście. Daje on swojemu użytkownikowi wrażenie pływania z rekinami wykluczając oczywiście bezpośredni kontakt z tymi drapieżnikami. Wszystko dzięki gigantycznemu akwarium, które znajduje się zaraz obok basenu. Koszt  jego budowy to ponad 100 mln zł. Za taką cenę mamy dodatkowo trzypiętorowej wysokości zjeżdżalnię, która przechodzi przez środek akwarium.Rekiny od ich potencjalnego obiadu oddziela gruba, szklana ściana.

Wyspa Rangali, Malediwy

Kolejny luksusowy basen znajduje się na Oceanie Indyjskim, zaraz przy wybrzeżach rajskich wysp - Malediwów. W resorcie wypoczynkowym Conrad Maledives Resort and Spa możemy znaleźć "niekończące się baseny" - zbiorniki wodne zaprojektowane w taki sposób by dawał złudzenie niekończącej się wielkości, zlewając się z horyzontem. Wszystko dzięki szklanym ścianom basenu.

Wiszące ogrody Ubud, Bali

Będąc gościem Wiszących Ogrodów Ubud masz dwie możliwości: pluskać się w wodzie kilkadziesiąt metrów nad ziemią jednocześnie podziwiając przepiękną panoramę terenu lub popływać w gęstwinie drzew u podnóża resortu. Bez znaczenia, którą ofertę wybierzecie, zetkniecie się z doświadczeniem waszego życia.

Baseny w pałacu Uaid Bhawan Zodiac, Indie

Kiedy Pałac Umaid Bhawan w północnych Idniach został wykończony w 1943 roku, był największą prywatną rezydencją na świecie, liczącą 347 pokoi. Kilkanaście lat później, część pałacu została zamieniona na hotel, gdzie goście mogli poczuć się jak prawdziwi następcy tronu. Jeśli taki jegomość chciałby skorzystać z prywatnego basenu, może popływać w podziemiach pałacu. Gigantyczny basen, pokryty częściowo złotymi akcentami i namalowanymi znakami zodiaka na podłodze, daje poczucie plwania w niesamowitym, transcendentnym otoczeniu.

Sky Park w zatoce Marina Bay Sands, Singapur

Sky Park w Singapurze oferuje pierwszorzędny widok moczącym się gościom w nieskończonych basenach na wysokości 55 piętra. Zbiornik znajdujący się na szczycie najdroższego hotelu daje niesamowite uczucie - woda delikatnie wypływa poza krawędzie, gdzie zostaje przefiltrowana by powrócić z powrotem w świeższej postaci. Sam basen jest dłuższy niż wieża Eiffela - to dopiero luksus.

Nemo 33. Bruksela

Do niedawna najgłębszy basen na świecie (przegonił go basen San Alfonso Dela Mar wybudowany w 2007 roku). Nemo 33 nadal posiada swoje niesamowite 32 metry głębokości. Dzięki wysoko oczyszczonej i przefiltrowanej wodzie, basen służy jako miejsce nauki dla przyszłych nurków oraz plan filmowy wielu podwodnych produkcji. Nurkowie mogą wykorzystać wiele podwodnych jaskiń, a dzięki stałej temperaturze 36 stopni Celsjusza nawet nie muszą zakładać skafandrów.

Villa Mahal Hotel, Turcja

Tego rodzaju baseny budowane w taki sposób by dawać iluzję nieskończoności. Otrzymujemy iluzję pływania w największym zbiorniku na świecie. Hotel Villa Mahal w Turcji może być najlepszym resortem w tej dziedzinie gdyż daje złudne poczucie pływania w chmurach dzięki specjalnemu systemowi luster umieszczonych pod wodą.

Basen Diabła, Południowa Afryka

Na szczycie wodospadu Victoria w południowej Afryce (jednego z największych wodospadów na świecie) znajduje się także najniebezpieczniejszy basen świata. W naturalnej formacji skalnej zwanej basenem Diabła, pływający mogą spojrzeć w 128 metrową otchłań, wychylając się znad krawędzi (zaraz przy niej znajduje się ogromna skałą, która zabezpiecza człowieka przed wypadnięciem).

Ocean Dome, Japonia

Ocean Dome w Miyazaki jest bardzo fajną alternatywą dla naturalnej plaży. Największy na świecie zamknięty park wodny oprócz wielkiego basenu, zawiera także sztuczny wulkan, piasek, symulację przejrzystego nieba oraz sztucznych fal. Ocean Dome w samym 1995 roku przyciągnął blisko 1.25 mln gości jednak od 2007 jest zamknięty z powodu renowacji. Nie wiadomo kiedy zostanie otwarty na nowo.

Krwisty Basen. Tajlandia

Resort Library, który mieście się na słynnej plaży Koh Samui w Tajlandii jest naszpikowany elementami z filmu grozy. Za największy smaczek należy wymienić krwisto czerwony basen. Bez obaw, swój kolor basen nie zawdzięcza żadnym barwnikom (dzięki czemu wychodząc z niego nie będziemy pokryci czerwoną mazią) ale płytkom w kolorze czerwieni i żółci dającym tak spektakularny efekt.

Baseny Pamukkale, Turcja

Śnieżnobiałe tarasy, które tworzą "kompleks" tych basenów wystarczą żeby zaprzeć dech w piersiach odwiedzającym. Pokłady wapnia i skał wapieniowych tworzą te cudowne półki. Podobnie jak w przypadku Błękitnej Laguny w Islandii, wody Pamukkale są wychwalane za swe lecznicze właściwości - wszystko to z powodu masy minerałów znajdujących się w wodzie.

Święty basen, Turcja

Powyższe baseny Pamukkale nie są jedyną atrakcją w okolicy. Pobliski (jak twierdzą miejscowi) święty zbiornik jest wypełniony ruinami rzymskiego miasta Hierapolis. Wszystko to sprawia, że woda ma odświeżający wpływ na śmiałków, którzy zechcą się w niej zanurzyć.

Basen w salonie, Nowy Jork

Obrzydliwie luksusowy basen (4.5 x 9.12 m) zlokalizowany w sąsiedztwie Manhatanu został wbudowany w pokój gościnny jednego z apartamentów. Poza takim wypasem, mieszkanie posiada dodatkowo 6 sypialni, 5 kominków, 5 łazienek, siłownię, saunę i drugi, mniejszy basen. Ten bajkowy świat można kupić za jedyne 11 mln $.

Świecąca Zatoka, Puerto Rico

Nie jest to dosłownie basen ale jest na tyle "szalony" że szkoda go pominąć przy tworzeniu tej listy. Świecąca Zatoka jest fenomenem, który mógłby wystraszyć niejednego człowieka, który zawitał w te strony po raz pierwszy. Pływający zostawia za sobą świecący, jasnoniebieski ślad w wodzie. To nie magia ale obecność ogromnej liczby małych organizmów, które nadają wodzie taki kolor gdy są wprawione w ruch.

Badeschiff, Berlin

Badeschiff po niemiecku dosłownie oznacza "kąpiący się statek" lecz jednak nie o statek tu chodzi, a raczej o pływający kontener. Prawdziwa incepcja - zbiornik wodny w innym zbiorniku. Kompleks został otwarty w 2004 roku by dać obywatelom Berlina czyste miejsce w którym mogliby popluskać się w sąsiedztwie rzeki Spree (która nie pozwala na takie igraszki ze względu na zbyt wysoki poziom zanieczyszczenia). Badeschiff otwarty jest do północy - kiedy słońce zachodzi, technicy przykrywają kąpielisko specjalną kurtyną by ogrzać pływających.

San Alfonso Del Mar, Chile

Największy basen na świecie jest długi na prawie kilometr. W najgłębszym miejscu ma 35 metrów. Kąpielisko jest malowniczo położone, mając po jednej stronie wybrzeże a po drugiej ekskluzywny resort. Sam basen wymagał blisko 5 lat i około 1,6 mln $. Jego roczne koszty eksploatacji sięgają bagatela 3.2 mln$. Z blisko 250 mln litrów wody, 'połyka' on drugi co do wielkości basen na świecie (Othlieb w Maroku z jego 35 mln litrów). Basen posiada specjalny system filtrów umożliwiający wymianę wody z basenu z wodą oceaniczną.