2502
Luty 6 przez Ellys

Pewnie myślicie, że powyższe stwierdzenie jest naciągane. Mimo to jest ono jak najbardziej prawdziwe. Gdy słyszymy o zgonie, zazwyczaj znaczy to ustanie krążenia i oddychania. Są jednak pewne obszary i funkcje ludzkiego ciała, które nadal funkcjonują po upływie kilku godzin, a nawet dni po śmierci. Część z tych faktów jest powszechnie znana, niektóre jednak należą do rzadkości i te dziś Wam przybliżymy. Zobaczcie, jakie organy organizmu człowieka funkcjonują po śmierci.

1. Aktywność mózgu

Stosowanie nowoczesnych technologii zatarło granicę między życiem a śmiercią – mózg może być martwy, ale serce nadal będzie pompować krew. Natomiast przy zatrzymaniu akcji serca, lekarze ogłaszają zgon pacjenta dopiero po śmierci mózgu. Moment po ustaniu pracy serca mózg wykorzystuje do poszukiwania tlenu i składników odżywczych niezbędnych do dalszego funkcjonowania. Przy pomocy środków farmaceutycznych lekarze są w stanie wydłużyć ów stan nawet do kilku dni. Niekiedy wystarcza on do uratowania życia pacjenta, ale zdarza się to dość rzadko. Śmierć mózgu jest momentem, w którym można pobrać narządy do transplantacji. Natomiast śmierć sercowa uniemożliwia pobranie tego narządu oraz płuc.

3. Skóra

Po ustaniu krążenia mózg umiera niemal natychmiast, natomiast inne organy naszego ciała jeszcze przez pewien czas potrafią swobodnie funkcjonować. Dotyczy to przede wszystkim tych obszarów naszego organizmu, które mają długi cykl regeneracji i nie wymagają ciągłej opieki. Należą do nich komórki skóry, które pozostają żywe nawet przez kilka dni.

4. Układ pokarmowy

Po orzeczeniu zgonu procesy metaboliczne organizmu nie ustają natychmiast. Bakterie jelitowe "pracują" jeszcze przez kilkanaście godzin, trawiąc wcześniej spożyty pokarm.

5. Oddawanie moczu

Wydaje nam się, że oddawanie moczu jest funkcją samowolną, z wyjątkiem pewnych sytuacji (np. zbyt zabawnych lub nadmiernie przerażających), natomiast wstrzymanie się od niego nie jest bezwolne. Odpowiada za to konkretny obszar naszego mózgu, który również kontroluje regulację oddechu i bicia serca. Dzięki temu łatwo wytłumaczyć dlaczego ludzie będący pod wpływem alkoholu mogą mieć problemy z nietrzymaniem moczu. Otóż alkohol hamuje działanie części mózgu odpowiedzialnej za zamknięcie zwieracza pęcherza. Skurcz pośmiertny, wywołujący zesztywnienie mięśni, następuje dopiero po kilku godzinach od momentu ustania funkcji życiowych, dlatego zaraz po mięśnie rozkurczają się, wywołując oddawanie moczu.

6. Wypróżnianie

W stanach napięcia emocjonalnego (np. stresu lub strachu) organizm ludzki – poprzez rozluźnienie określonych mięśni – pozbywa się produktów procesu trawienia. Po śmierci człowieka ten mechanizm zostaje uruchomiony przez gazy jelitowe.

7. Ejakulacja oraz erekcja

Krew, która przestaje być przepompowywana przez nasz organizm, gromadzi się w jego dolnych obszarach. Rozluźnienie mięśni po śmierci nie jest długotrwałe. Niektóre rodzaje komórek mięśniowych są aktywowane przez jony wapnia. Zużywając energię, komórki uwalniają wapń. Natomiast po śmierci błony komórkowe stają się bardziej przepuszczalne, a zatem powodują skurcz mięśni, który może wywołać wytrysk.

8. Funkcje rozrodcze

W dawnych czasach, odznaczających się dużym stopniem śmiertelności, kobiety często żegnały się z tym światem w stanie błogosławionym. Gazy, nagromadzone w organizmie, jak również rozluźnienie tkanek, prowadziły do wydalania płodu z kobiecego ciała. Takie przypadki były dużą rzadkością, lecz zdarzały się. Nie tak dawno, na Węgrzech na świat przyszło dziecko sztucznie podtrzymywanej przy życiu kobiety, u której stwierdzono śmierć mózgu.

9. Wokalizacja

Ludzkie ciało wypełniają gazy i ciecze, które są podtrzymywane przez mięśnie i kości. Ich ilość zwiększa się na skutek gnicia wywołanego aktywnością bakterii. Jedną z dróg ujścia gazów z organizmu jest tchawica. Skurcz pośmiertny dotyka również mięśni strun głosowych, dlatego dość często martwi wydają dziwne dźwięki – jęki, westchnienia i gwizdy.

10. Ruchy mięśni

Mimo stwierdzenia śmierci mózgu, wiele obszarów układu nerwowego może nadal funkcjonować. Niekiedy możemy obserwować skurcze mięśni i drgawki, będące przejawem przekazywania sygnałów nerwowych do rdzenia kręgowego. Nasze ciało kryje wiele tajemnic i nie przestaje zadziwiać nawet po… orzeczeniu zgonu.