5708
Maj 19 przez musang

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Czy jednak to przysłowie może odnosić się do wszystkich domów na świecie? Czy rzeczywiście domy postawione na głowie lub przypominające piramidy mogą dać ich mieszkańcom odpowiedni komfort i poczucie bezpieczeństwa? Najwyraźniej tak, bo dziwacznych domów nie brakuje na całym naszym ziemskim globie!

Rekin z Headington

Okazuje się, że swój dom można zamienić w obiekt ideologiczny. Tak stało się z mieszkaniem Billa Heine'a w dzielnicy miasta Oksford, który na dachu zainstalował rzeźbę o nazwie Bez tytułu 1986. Rzeźba przedstawia rekina umieszczonego głową w dół, przebijającego się przez dach domu. Wykonany jest z pomalowanego włókna szklanego, waży około 200 kilogramów i ma 7,6 metrów długości. Instalacja pojawiła się 9 sierpnia 1986 roku w 41. rocznicę zrzucenia bomby atomowej na Nagasaki.

Dom-samolot

Czasami człowiek może zrobić naprawdę dużo dla miłości... na przykład wybudować dom w części przypominający samolot. Tak było w przypadku Jammala Saida, który w ten niezwykły sposób chciał uczcić swoją miłość do żony, która z kolei uwielbiała podróżować. Pomieszczenie w kształcie kokpitu mieści w sobie kuchnię oraz pokój komputerowy, a dodatkowo, również mały domek dla gości z tyłu posesji również zbudowany jest na tę samą modłę. Dom ten znajduje się w Abuji w Nigerii.

Na podobnym pomyśle, ale wziętym bardziej dosłownie, opiera się dom zbudowany w Miziarze w Libanie. Ten budynek z kolei ma przypominać dwupoziomowy Airbus A380.

Dom bogów

Miasto Miziara w ogóle słynie z niestandardowych domów. Oprócz domu-samolotu budowany jest w nim także dom, który imituje antyczną architekturę wschodnio-grecką, na przykład tę w rodzaju świątyni Bachusa z innego libańskiego miasta - Baalbek...

...oraz dom-piramida! Ten budynek nie tylko kształtem przypomina najznamienitsze budowle starożytnego Egiptu, lecz także wnętrza urządzone są według egipskich inspiracji.

Dom-peryskop

Siedemdziesięciotrzyletni Bohumil Lhota z miejscowości Velke Hamry w Czechach sam zaprojektował i skonstruował swój niezwykły dom. Zajęło mu to niemal 20 lat. Ale trzeba przyznać, że wynik jest imponujący. Budowla może nie zachwyca z zewnątrz walorami estetycznymi, ale za to jej możliwości są unikatowe. Dom Bohumila, dzięki skomplikowanej maszynerii, może unosić się w górę i opadać w dół, a także kręcić się w lewo i prawo. W ten sposób jego mieszkańcy mogą decydować, jaki widok z okna odpowiada im danego dnia i dostosowywać do niego swój dom.

Heliodome

Heliodome - tak nazywa się budynek mieszkalny we wschodniej Francji, usytuowany w pobliżu Strasburga. Nazwa wydaje się jak najbardziej stosowna, gdyż jego kosmiczny kształt - przypominający wielki, przedstawiony w 3-D zegar słoneczny - ma przede wszystkim korespondować z ruchem słońca na niebie i funkcjonować jako bio-dom napędzany energią słoneczną. W czasie lata, jego nachylenie tworzy cień i utrzymuje chłodne temperatury w pomieszczeniach, natomiast podczas pozostałych pór roku - gdy słońce znajduje się nisko na niebie, promienie docierają do pokojów przez wielkie okna i ogrzewają wnętrza. 

Przenośny dom

Zupełnie inne zastosowanie ma przenośny i wielofunkcyjny "dom" Liu Lingchao. Gdy mężczyzna stracił pracę i żonę, postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i wrócić do rodzinnej miejscowości, oddalonej od jego obecnego miejsca zamieszkania o ponad 743 kilometry. Zrobił to jednak w niestandardowy sposób - budując sobie przenośny dom z bambusów, toreb foliowych i prześcieradeł. W trakcie dnia Liu nosi swój dom na plecach, natomiast w nocy ustawia go na poboczu i w ten sposób zyskuje zakwaterowanie lepsze niż namiocie i podróż tańszą niż oferują to wszystkie inne środki transportu.

Domek na drzewie

Wiele osób w dzieciństwie marzyło o zamieszkaniu w domku na drzewie. Dla niektórych taki pomysł nie musi pozostawać w sferze fantazji. Francuska firma Natura Cabana wypożycza okrągłe domki zainstalowane na drzewach na czas wakacji. Takie nietypowe osiedle zlokalizowane jest południowym wschodzie Francji w Le Pian Medoc, gdzie można odpocząć od cywilizacji i spróbować ekologicznego trybu życia.

Winne domy

Domy w Socuellamos w centralnej Hiszpanii są świetnym przykładem recyklingu na dużą skalę. Schronienie dla około 40 osób tworzą stare kadzie na wino. Ich mieszkańcy to głównie Turcy z Bułgarii, którzy przyjechali do okolicznych winnic na sześciotygodniowe zbiory winogron. W nocy śpią w około 20 przewróconych zbiornikach wielkości samochodu, które kiedyś służyły do wyrabiania wina, a teraz ponownie znalazły zastosowanie jako tymczasowy dom dla wielu robotników i ich rodzin.