12355
2016 Grudzień 1 przez Excom

Ed Cusick, chce spełnić życzenie swojej żony Niny, aby mogła  zobaczyć jak jej 21-miesięczny synek Teddy, rankiem 25 grudnia tego roku - będzie rozpakowywał swoje świąteczne prezenty.

Nina jest z zawodu grafikiem i w lutym ubiegłego roku zdiagnozowano u niej raka jelita grubego, który później - niestety rozprzestrzenił się po wątrobie i kościach.

Jej mąż Ed ma nadzieję, że uda mu się zebrać £ 100.000 (Około pół miliona złotych), aby kupić specjalne leki wydłużające życie i utrzymać ją przy życiu, przynajmniej do Świąt Bożego Narodzenia. 

34-letnia mama ma nadzieję wziąć udział w testach klinicznych w przyszłym roku, które mogłyby ją całkowicie wyleczyć z choroby.  Rokowania lekarzy wskazują, że może nie doczekać rozpoczęcia testowej terapii. 3-tygodniowa porcja leku wstrzymującego rozrost raka kosztuje około 27 tysięcy złotych i jej rodzina, nie ma obecnie na niego funduszy. Jej mąż obecnie nie pracuje, spędzając cały czas w szpitalu, co czyni sytuację jeszcze bardziej beznadziejną.

Ed zdaje sobie sprawę, że w okresie przedświątecznym u większości osób jest krucho z pieniędzmi

Od stycznia ubiegłego roku - lek, który sprawdził sie u Niny i pomagał w zmniejszeniu guzów - nie jest już refinansowany przez brytyjską służbę zdrowia i dostępny wyłącznie prywatnie

Ed wspomina, „Kiedy po raz pierwszy zdiagnozowana raka, powiedziano im, że będzie miała szczęście, jeżeli przeżyje jeszcze sześć tygodni.”

Zasięgnęli jednak kolejnej porady lekarskiej oraz użyli innych leków i od tego czasu upłynęło już 22 miesięcy (wspólnych wspomnień i doświadczeń).

Nina wie, że istnieje ryzyko, że nawet gdy  dotrwa do nowej terapii, która jest darmowa - może nie zostać do niej zakwalifikowana. Byłaby wtedy skazana na dalsze prywatne leczenie. 

"Te doświadczenia są bardzo bolesne, ale bardzo scementowały nasz związek. Nina jest w zasadzie naszym światem." 

 

"Rak jest bardzo podstępny. Tu naprawdę wszystko może się nagle zmienić, ale jesteśmy pełni nadziei. Jesteśmy przygotowani na wszystko."

Czy powinno się zmusić producentów leków wstrzymujących raka, aby obniżyli ich ceny?

Tak
Nie