3364
Maj 18 przez Tristia

Ile szkół, tyle regulaminów obowiązujących ich uczniów. Nikogo już chyba nie dziwią placówki edukacyjne narzucające swoim pupilom mundurki, ale o sztywnych zasadach dotyczących noszonych fryzur słyszało zapewne niewielu. A właśnie takie reguły obowiązują w jednej ze szkół w angielskim mieście Grimsby. I, jak przekonała się o tym 13-letnia Daisy Kelly, ich nieprzestrzeganie jest surowo karane.

Tollbar Academy jest szkołą o wieloletnich tradycjach, a co za tym idzie opartą na ściśle sprecyzowanych zasadach. Jedna z odgórnie narzucanych wytycznych zabrania noszenia "ekstremalnych" fryzur. Żadnych jaskrawych barw, żadnych zabaw z kolorem, zakaz obcinania krócej niż na jedynkę, zakaz wycinania na głowie wzorów, a nawet zakaz doczepiania włosów. Słowem - ma być prosto i naturalnie.

I choć zasady te powinny być jasne dla każdego, 13-letnia Daisy Kelly zdecydowała się u fryzjera na ufarbowanie dolnej części włosów na jasny blond. Zrobiła to całkiem nieumyślnie, nie mając pojęcia, jak dużych kłopotów jej to przysporzy. 

Początkowo jej fryzura spotkała się z dość ciepłym przyjęciem ze strony nauczycieli, jednak po pewnym czasie Daisy została odizolowana od swoich kolegów i koleżanek z klasy, zostając wysłana na indywidualny tok nauczania. Takie postępowanie, zgodnie z tłumaczeniami dyrekcji, jest wynikiem złamania regulaminu szkoły traktującego o dozwolonych fryzurach. 13-latka czuje, że potraktowano ją niesprawiedliwie, z czym zgadza się jej matka, która zagroziła nawet, że jeśli dyrekcja nie cofnie kary, pośle swoją córkę do innej placówki.

"Zgadzam się z polityką szkoły dotyczącą izolacji ucznia za złe zachowanie i całkowicie rozumiem wymóg noszenia mundurków, ale nie zgadzam się natomiast z regulaminem dotyczącym fryzur. Gdyby to była jasna czerwień albo każdy inny kolor, to bym to rozumiała, ale nie w sytuacji, gdy kolor jest jedynie odrobinę jaśniejszy", komentuje 45-letnia matka nastolatki, Diana. "Jaki wpływ na jej naukę ma jej kolor włosów? Przez to nie wypuszczają jej na przerwy ani na obiad, by mogła pobawić się ze swoimi rówieśnikami", kontynuuje kobieta.

Stephen Moon, dyrektor Tollbar Academy, ma jednak zupełnie odmienne zdanie. "Czytelnicy powinni być świadomi, że polityka dwukolorowych włosów w Tollbar Academy została bardzo dokładnie omówiona w lokalnej gazecie Grimsby Telegraph we wrześniu 2005 roku", tłumaczy. "Polityka jest powszechnie dostępna i nie uległa od tamtego czasu zmianie". Dyrektor uważa, że zarówno 13-letnia Daisy jak i jej matka Diana powinny mieć tego pełną świadomość, zwłaszcza, że w momencie dostania się do szkoły obie musiały potwierdzić znajomość obowiązującego w niej regulaminu.

Uważasz, że kara wymierzona nastolatce jest adekwatna do jej przewinienia?

Tak
Nie