1642
Maj 4 przez prabab

Wbrew powszechnemu, krzywdzącemu przekonaniu, depresji nie da się wyleczyć ot tak. Nie pomogą na nią ani szczerze uśmiechy, ani krzepiące poklepywanie po ramionach. Przepisane przez lekarza tabletki nie gwarantują długotrwałego efektu, a wizyty u psychiatry potrafią ciągnąć się latami, zanim przyniosą choremu oczekiwaną ulgę. Na szczęście istnieją sposoby na to, żeby przetrwać ciężkie chwile wywołane tą przerażającą przypadłością. 14 żyjących z depresją internautów, użytkowników portalu Reddit, podzieliło się ze światem swoimi doświadczeniami i trafnymi receptami na znalezienie szczęścia, motywacji i siły do walki z tą paraliżującą chorobą.

1. Bieganie

Zacząłem biegać. Na początku tylko na krótkie dystanse, chciałem odrobinę zrzucić na wadze. Nawet nie zauważyłem, kiedy moje codzienne trasy zrobiły się długie na kilka kilometrów”, twierdzi internauta ukrywający się pod pseudonimem just_say_maybe. „Nagle uświadomiłem sobie, że moja depresja minęła. Od tamtego czasu minęło już kilka lat bez nawrotów choroby”.

2. Znajdowanie sobie zajęcia

Nie pozwól swoim myślom dryfować. Najgorsza depresja nachodziła mnie wtedy, kiedy zatracałem się w marzeniach. Nauczyłem się więc ciągle czymś zajmować” - mandafresh.

3. Planowanie dnia

Terapia i farmaceutyki to podstawa, ale żyj też według planu, z godziny na godzinę”, radzi ShavedArm.

4. Hobby

Znajdź sobie nowe hobby, cokolwiek prostego i relatywnie produktywnego. Może zacznij ćwiczyć, chwyć za jakiś instrument, albo opanuj podstawy wybranego języka programowania?” - PM_ME_YOUR_FILES.

5. Nie zapominaj o przyjaciołach

Najbardziej pomogli mi przyjaciele. Pisali do mnie codziennie, nawet jeśli odpowiadałem im jak rozgoryczony skur*iel. Nigdy mnie nie zawiedli. I tylko to uratowało mnie przed straceniem nadziei” - Tpinkman.

6. Pracuj nad sobą

Każdego dnia oceń, co mogłeś zrobić lepiej… i wprowadź te zmiany w życie już jutro. Udało mi się przetrwać wiele negatywnych emocji dzięki temu, że skupiałem się na tym, co jest teraz, zamiast na dalekiej przeszłości lub przyszłości” - emaweewee.

7. Doświadcz czegoś nowego

Szczerze, bardzo mi pomagało robienie rzeczy, o których wcześniej nawet nie myślałem. Zasugeruj się filmem >Yes Man<, podejmuj decyzje zadając sobie przedtem tylko jedno pytanie: Dlaczego by nie? Zawarłem w ten sposób wiele nowych, wartościowych znajomości” - lollyass.

8. Nie dawaj sobie czasu na odpoczynek

Mój osobisty antydepresant? Praca. Spędzam 70 godzin tygodniowo w biurze, a do tego studiuję prawo. To znaczy, tylko ty jeden możesz wiedzieć, czy dasz sobie z takim wyzwaniem radę. Ale dzięki temu poświęceniu od 5 lat nie musiałem korzystać ani z tabletek, ani umawiać się na wizyty u psychiatry” - hismuffiness.

9. Nie przejmuj się tyle

Przestałem przejmować się opiniami ludzi, którzy nie odgrywają w moim życiu ważnej roli” - nathomharmadmen.

10. Myśl pozytywnie

Co zrobiłem? Przede wszystkim myślę pozytywnie, jestem miły dla innych, ustalam sobie proste cele i je osiągam, co daje mi poczucie satysfakcji. Te proste sztuczki zadziałały w moim przypadku” - Collkeane125.

11. Ogranicz media społecznościowe

Przestań gapić się na Facebooku, Vine i Instagramie na to, jak żyją szczęśliwsi niż ty ludzie. Tylko wpadniesz w gorszy nastrój, bo będziesz się z nimi nieustannie porównywać” - kitched.

12. Alkoholowi mówimy nie

Trzymaj się z dala od alkoholu” - AnnieChapman.

13. Bądź dla siebie łaskawy

Wybaczaj sobie pomyłki. Ustaliłem sobie regułę >dziesięciu minut<. Wolno mi być złym na siebie tylko przez dziesięć minut. Kiedy tylko minie ten czas, przestań się złościć i przejdź do następnej rzeczy, jaką planowałeś dzisiaj zrobić” - Alternate_Ending74.

14. Nie patrz wstecz

Nie patrz wstecz. Wyciągaj wnioski i biegnij przed siebie” - DatGrub.

Czy zdarzyło Ci się cierpieć z powodu depresji?

Tak
Nie