2279
2016 Listopad 18 przez Nostromo

Cztery pary, które są najlepszymi przyjaciółmi od 20 lat, zastanawiały się nad sposobem, jak żyć bliżej siebie i bliżej środowiska naturalnego. Aby zrealizować swoje marzenia połączyli posiadane fundusze i postanowili zbudować małą kolonię, tylko dla siebie.

Ich osada nosi nazwę "Llano Exit Strategy" (Strategia wyjścia) i składa się z czterech niedużych domków z widokiem na rzekę Llano, niedaleko Austin w Teksasie. Maleńkie domki, z których każdy kosztuje około 140.000 zł (niecałe 40.000 dolarów), zostały zaprojektowane przez architekta Matta Garcię, by być tak trwałymi, jak to tylko możliwe. Są wyposażone w skośne dachy, które zbierają wodę do specjalnej beczki, która może pomieścić do 20.000 litrów wody deszczowej. Ściany są zaprojektowane tak, aby maksymalnie odbijać promienie słoneczne, zapobiegając przegrzewaniu wnętrz i aby utrzymywać niepożądane latem ciepło na zewnątrz. Domki wyposażono również w specjalne, izolowane okna. Wnętrza wykonane są ze sklejki, która jest tania i ekologiczna, dodaje wnętrzom ciepła, zachowując  przy okazji poczucie przestrzeni. Każdy dom ma 38 m.kw. powierzchni  - jest miejsce na duże łóżko, kanapę, łazienkę i ganek.

 "Wygląda to trochę jak z bajki Disneya. Mamy obok zające, bobry, jelenie i wszystkie rodzaje ptaków. Spędzamy  tutaj coraz więcej czasu i znajdujemy w tym coraz więcej przyjemności " mówi mieszkaniec osady, Jodi Zipp.

Grupa przyjaciół przyjeżdża tam obecnie tak często, jak tylko mogą, a wszystkie pary planują przenieść się tam na stałe, gdy będą na emeryturze.

Czy to dobry pomysł na utrzymanie przyjaciół na starość?

TAK
NIE