4334
2016 Listopad 18 przez

Chiny gnają do przodu. To najszybciej rozwijająca się gospodarka narodowa świata, osiągająca średnie tempo wzrostu 10% rocznie przez ostatnie 30 lat! Ale w tym zabójczym pędzie środowisko naturalne usadzono na tylnym siedzeniu. Zanieczyszczenia opanowały niemal całą sieć wodną, rośnie liczba noworodków z defektami, a powietrze jest najbardziej zanieczyszczone na całej Ziemi. Jest tak skażone, że używa się słowa “smogpocalypse”. Chiny zdają sobie z tego sprawę i stały się ostatnio liderem technologii zanieczyszczeń niskoemisyjnych. Zielona energia stała się dla nich wielką szansą ekonomiczną, ale czy straty i cena wzrostu nie jest zbyt duża? Poniższe fotografie dowodzą, że prędzej czy później, ktoś będzie musiał słono za ten progres zapłacić. Zresztą, oceńcie sami.

Dziennikarka pobiera próbkę z rzeki Jianhe, która stała się czerwona z powodu ścieków chemicznych nielegalnie wrzucanych w nieprzetworzonym stanie bezpośrednio do lokalnego potoku.

Chłopiec pływa w gęstych glonach w Qingdao we wschodnich Chinach, w prowincji Szantung, które powstały na skutek nadmiernej aktywności rolnej, która doprowadziła do powstania "martwych stref".

Naukowcy niedawno ostrzegli, że zanieczyszczenie powietrza w Chinach stało się tak wielkie, że brak ograniczenia emisji może doprowadzić w całym kraju do stanu określanego jako "nuklearna zima" .

Chiny borykają się z brakiem czystej wody, który to temat stał się przedmiotem ogólnokrajowej troski. Tutaj jezioro w Hefei, które zawiera sporą warstwę powierzchniową zanieczyszczeń i glonów.

W 2010 roku wybuch w miejscu składowania ropy naftowej w Dalian doprowadził do ​​rozlania ponad 400 milionów galonów ropy. Dla porównania, jest to ponad cztery razy więcej niż wyciek ropy z platformy Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku - należącej do koncernu BP.

W styczniu 2013 roku indeks jakości powietrza w Pekinie osiągnął ekstremalnie niebezpieczny dla życia poziom, wychodząc poza mierzalne skale.

Chiny zwiększają popyt na energię i wypadki z wyciekami ropy z roku na rok się zwiększają.

Opierając się na danych Asia Water Project, 90% miejskich wód gruntowych w Chinach jest skażone.

Zdjęcie mieszkańców obserwujących zanieczyszczoną rzekę, która przecina miasto Zhugao w prowincji Syczuan.

Ryby z zatrutej wody trafią na stół.

Według opinii czasopisma "Wired", jeśli wykorzystanie węgla w tym kraju utrzyma aktualne tempo wzrostu gospodarczego, to w 2030 roku emisja dwutlenku węgla w Chinach wyrówna ilość produkcji CO2 na całym świecie dzisiaj.

W ciągu ostatniej dekady Chiny stały się największym światowym wysypiskiem zużytej elektroniki na świecie.

Rybak przedzierający się przez wyciek ropy w Dalian.