3635
2016 Grudzień 17 przez Tristia
Czym para się listonosz? Odpowiedź jest banalnie prosta: roznosi listy. A co robi francuski listonosz? Odpowiedź jest równie banalna: roznosi listy we Francji. Nie trudzilibyśmy się jednak, trwoniąc wasz cenny czas, gdyby chodziło wyłącznie o takie oczywistości. Ferdinand Cheval poświęcił 33 lata życia na zbieranie budulcu w postaci nietypowych, nieregularnych kamyczków, by następnie zespolić je w jedną całość. Co warte dodania, robił to będąc cały czas aktywnym zawodowo. Wracając zaś do samego projektu, to mowa o nie byle jakim pałacu…

„Le Palais Idéal” - bo taką nazwę nosi budowla, może bez trudu stawać w szranki z innymi pałacami, które występują niezwykle liczebnie na terenie całej Francji. Budowla jest mieszanką różnych stylów, sięgających od Biblii aż po mitologię hinduską.

Nasz bohater nie miał żadnego wykształcenia z zakresu budownictwa, o architekturze nie wspominając. Siłą napędową jego pasji była więc wyłącznie wyobraźnia połączona z uporem. Gdy pewnego dnia w trakcie roznoszenia listów potknął się o nietypowo wyglądający kamień, w jego głowie zrodziła się myśl, by przemienić go w coś więcej. Od tej pory, gdy znalazł jakiś kruszeń, który wpadł mu w oko, zabierał go do coraz bogatszej kolekcji. Początkowo nosił kamienie w kieszeniach, potem w koszyku, a gdy surowca było dużo, pracował wspomagając się taczką. Często pracował też nocą. Już wtedy było wiadomo, że budowa rozpoczęta w 1879 roku to nie przelewki. Po 33 latach kolekcjonowania i zespajania ze sobą kamieni przy użyciu cementu, Idealny Pałac wszczął wprawiać w osłupienie odwiedzających. Budowę zakończono w 1912 roku.

Jeszcze przed śmiercią Cheval i jego praca zyskały uznanie ze strony takich osobowości jak Pablo Picasso. W roku 1969 Minister Kultury Francji uznał oficjalnie pałac za zabytek kultury i objął go ochroną państwa. Jeśli więc będziecie we Francji, nie zapomnijcie odwiedzić miasta Hauterives i udać się na zwiedzanie pałacu, który przyjmuje gości praktycznie przez cały rok, wliczając w to nawet święta.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie http://www.facteurcheval.com/home.html