13999
Maj 11 przez prabab

W Bangladeszu na świat przyszedł chłopiec, który od razu po porodzie wyglądał jak 80-letni staruszek. Lekarze mają trudności z jednoznacznym określeniem przyczyny stojącej za odstraszającym wyglądem chłopca, skłaniają się jednak ku stwierdzeniu, że dziecko cierpi z powodu progerii.

Progeria to rzadka choroba mająca swoją przyczynę w wadzie genetycznej, objawiająca się nieprzeciętnie szybkim starzeniem się osoby, która na nią zapadła

Niemowlę nie wygląda w ogóle tak, jak powinno. Odnotowaliśmy u niego niezaprzeczalne objawy starzenia się, takie jak zmarszczki czy sucha, chropowata w dotyku skóra”, załamuje ręce zapytany o zdrowie malucha położnik obecny przy przyjściu chłopca na świat.

Chociaż choroba malucha nie rokuje zbyt dobrze, jego rodzice wciąż nie ukrywają radości z narodzin syna. Dziękujemy za niego Bogu. Nie widzę powodów, żeby smucić się z powodu wyglądu mojego dziecka”, przyznaje Biswajit Patro, ojciec chłopca.

„Akceptujemy go takim, jaki jest. To radość, że w naszym domu zawitał synek”, mówi uradowany rodzic, „Trafiło nam się już wcześniej szczęście wychowywania córki. Teraz jesteśmy czteroosobową rodziną. Czego więcej mielibyśmy chcieć?”, dodaje

Narodziny „starego niemowlaka” okazały się w Bangladeszu tak ogromną sensacją, że państwo Patro muszą liczyć się z niezapowiedzianymi odwiedzinami licznych wścibskich sąsiadów, pragnących na własne oczy zobaczyć przedziwne dziecko.

Lekarze, którzy opiekowali się chłopcem w szpitalu zapewniają, że życiu i zdrowiu noworodka w chwili obecnej nie grozi niebezpieczeństwo, a jego stan jest na tyle dobry, na ile pozwala mu schorzenie genetyczne, które go dotknęło.

Rodzina chłopca naiwnie wierzy, że maluch będzie dorastał zdrowo pomimo choroby. Niestety, szansa na to, żeby ta historia skończyła się szczęśliwie, jest niewielka. Spośród znanych nauce przypadków osób chorujących na progerię, średnia długość życia z taką wadą genetyczną wynosi tylko 13 lat