5663
Marzec 28 przez prabab

Dzieci, kiedy są zapatrzone w małe ekrany elektronicznych gadżetów, często całkowicie przy tym blokują swoje postrzeganie realnego, otaczającego je świata. Jak pokazuje ten interesujący eksperyment, stopień, w jakim młode osoby potrafią w ten sposób się „wyłączyć”, jest co najmniej szokujący.

Sfrustrowani zachowaniem swoich pociech rodzice zdecydowali się sprawdzić jak gadżety wpływają na percepcję dzieci. Czwórkę dzieci w wieku między 8 a 10 lat sfilmowano przy obiedzie, oglądające filmy lub grające w gry na telefonach oraz tabletach. W tym samym czasie dookoła nich wprowadzano radykalne zmiany w urządzeniu pomieszczenia, a nawet zastępowano towarzyszące im przy posiłkach osoby

W jednym z domów biorących udział w eksperymencie bukiet róż podmieniono na zupełnie inne, żółte kwiatki. Zamiast rodzinnego zdjęcia na ścianie powieszono czarno-czerwony obraz, robiąc to tuż pod nosem dziecka, które zapatrzone w ekran tabletu nawet nie zwróciło uwagi na to, że dookoła cokolwiek się dzieje.

U innej rodziny do pokoju z dzieckiem wszedł mężczyzna ubrany w hełm wikinga, który następnie umieścił obok niego rysunek z zebrą. Zafascynowane obrazami i dźwiękami z telefonu maluchy pozostały całkowicie obojętne nawet wtedy, kiedy członków ich rodziny zaczęto zastępować obcymi im osobami!

Jedna z towarzyszących przy obiedzie sióstr podmieniona została na chłopca z drzewem, a inny braciszek „zamienił się” w mężczyznę w wieku podchodzącym pod trzydziestkę – żadne z tych zdarzeń nie wywołało reakcji u poddanych eksperymentowi dzieci.

Dopiero wyłączenie sieci Wi-Fi daje przyssanym do ekranu maluchom szansę na powrót do rzeczywistości. Co ciekawe, zdezorientowane dzieci w większości przypadków bez słowa po prostu oddaliły się od stołu, zanim przy salwach śmiechu miały okazję porozmawiać z rodzicami o tym, co się stało

Eksperyment przeprowadzono po tym, jak 63% australijskich rodziców przyznało, że większość konfliktów między członkami rodziny ma swój początek w nieporozumieniach i innych utrudnieniach komunikacyjnych wynikających z nadużywania wszechobecnej w naszych życiach technologii.