1700
2016 Listopad 10 przez

Myślicie: połowa biustu? Nie tym razem... CYC to poważny projekt z dziedziny sztucznej inteligencji, mający na celu stworzenie kompletnej bazy wiedzy celem uzyskania wrażenia "zdrowego rozsądku". Ma to stanowić podstawę, która umożliwi robotom i komputerom, przeprowadzania rozumowania podobnego do ludzkiego.

Projekt został zapoczątkowany w 1984 roku, przez dr Douga Lenata. Mimo iż nazwa "Cyc" (czyt. sajk) pochodzi od angielskiego słowa encyclopedia, to baza wiedzy tworzona w ramach tego projektu zawiera dużo więcej informacji niż tylko proste definicje. Struktura bazy wiedzy pozwala na automatyczne przeprowadzenie rozumowania i wyciąganie wniosków. To brzmi niepokojącoh znajomo... (Skynet)

Wstępnie projekt był planowany na 10 lat, jednak po dziś dzień nadal jest aktywnie rozwijany i trudno powiedzieć czy zakończy się sukcesem. Cały projekt był utrzymywany w tajemnicy, gdyż firma bała się o kradzież patentów i technologii, Obecnie Cyc jest własnością korporacji Cycorp. Jednym z pierwszych praktycznych zastosowań systemu jest CycSecure, który bada bezpieczeństwo rzeczywistej sieci komputerowej przeprowadzając symulacje ataków na tę sieć.

Cyc nabył umiejętności poprzez żmudny procesu nauki. Przekazywana Cycowi wiedza była podobna do procesu szkolenia dziecka, powoli w niewielkich ilościach. W praktyce oznacza to, że Cycowi nie trzeba praktycznie niczego "kodować".

Cyc może otrzymać polecenie, zrozumieć je oraz wykonać, nie ciągnąc informacji z netu, jak większość obecnych prostych programów (Siri).

Cyc obecnie jest dostępny za darmo w okrojonej wersji nazwanej OpenCyc.